avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Alin Moraru

Activitate Alin Moraru

Răspuns la discuția Inselaciunea
2 ani -cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
3 ani-cu suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere.
Ambele in caz de concurs de infractiuni si cu termenele de incercare aferente.
Dar vezi art 74 ind 1 Cod Penal.
Eu il locul tau as face tot posibilul sa repar prejudiciul.
Răspuns la discuția Exista vre-o sansa de recuperare?
Nicio sansa.
Cand am spus noile reglementari faceam trimitere la dispozitiile art 74 CP,ind 1.Iar ce spui tu ,cu arhicunoscutul art 320 in 1 CPP,nu are nicio legatura cu pozitia(de recunoastere sau nu) din faza de urmarire penala.
Or fi ele sfaturi "pro bono",dar hai sa incercam sa dam o mana de ajutor oamenilor care chiar au nevoie.
Răspuns la discuția inselaciune de 300ron
Nu se intampla nimic,mai mare atentie pe viitor.
Probabil a introdus in baza art 278CPP o plangere in fata judecatorului impotriva rezolutiei sau ordonantei procurorului de netrimitere in judecata(NUP).Plangerea probabil nu se va admite si nici nu se poate ataca cu recurs.
Stai linistit.ca nu e asa neagra situatia.
E de natura civila,nici vorba de inselaciune.(si chiar daca ar fi asa,beneficiezi din plin de noile reglementari)
Da un telefon la Vaslui,spune-le situatia si sa dispuna prin comisie rogatorie audierea ta in Prahova,
Răspuns la discuția vatanare din culpa
Zilele de ingrijire medicala nu coincid cu zilele de internare in spital.
Singurul care conteaza e certificatul medical de la IML.
Defectiunea masinii(frana) a fost stabilita printr-o expertiza?Despagubirile de catre asigurator nu se acorda in faza de urmarire penala.
Cred ca ar fi indicat sa angajati un avocat,care sa intermedieze impacarea si implicit retragerea plangerii.(daca aceasta a fost introdusa)
Transferul intre conturi,chiar apartinand aceleasi banci implica costuri (comisioane) ridicate.Cel mai practic,rapid si mai putin costisitor sunt serviciile de transfer de bani,transferul se realizeaza in maxim 5 min si se poate efectua la aproape orice agentie bancara.