avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate cadyman

Activitate cadyman

Buna seara ,

Am primit o instiintare de la casa de pensii ilfov invocand art6. al. 1 pct 4 din Legea 263/2010 precum ca trebuie sa contribui la sistemul public de pensii.
Eu am un PFA dar sunt angajat. Tot timpul a fost angajat de cand am PFA-ul. Am fost invitat la o discutie. Eu stiu ca nu sunt obligat sa platesc deoarece sunt angajat dar cum fac dovada.
Va rog daca puteti sa ma indrumati.

Multumesc.

Buna ziua ,

Mai este valabil acest raspuns. S-a modificat ceva in aceasta privinta ?
Buna ziua,

Mi-am schimbat buletinul pe Oras. Bragadiru Judet Ilfov
Acum trebuie sa imi schimb domiciliu fiscal din Braila in orasul Bragadiru , Judetul Ilfov cu ajutorul unui contract de comodat.Detin un apartament in Bragadiru si sunt proprietar impreuna cu sotia. Ce acte imi trebuiesc pentru a face aceasta schimbare ?.

Din informatiile de pe internet am inteles ca trebuie sa fac contractul de comodat pe locuinta pe care o detin in orasul Bragadiru intre proprietari ( eu si sotia ) si PFA si sa completez formularul 050 pe care trebuie sa il depun la fisc.
Inafara de contractul de comodat si copie de pe contractul de vanzare cumparare al casei mai am nevoi de alceva?
Unde trebuie sa depun actele la Registru comertului cu sediul din Braila sau cel din Ilfov.

Ce sanctiuni pot aparea daca nu fac acest lucru ?

Multumesc pentru raspunsuri.
Salut ,

Cum trebuie sa procedez daca al doilea proprietar al unui imobil schimba yala si nu imi da o cheie. Relatie dintre mine si proprietarul doi nu este de nici un fel ( ma refer la sotie , ruda de gradul 1,2,3 ) este ruda prin alianta. El este tatal vitreg al sotiei mele.
Daca eu mi-am luat din acel imobil lucurile personale ce poate face al doilea proprietar ? Poate sa depuna plangere de furt ? Cum poate sa faca dovada atat timp cat nu are nici un act asupra bunurilor in schimb eu am facturi sau pot face rost de ele de la magazinle de unde am achizitionat.
Ce puteti sa imi spuneti despre " Furtul din casa si familie " ?
Daca am sediul social PFA in acel imobil ce poate sa faca al doilea proprietar in privinta asata ?

Multumesc anticipat.
Salut ,

Vreau sa stiu care este legea neacordarii de prioritate a pietonilor angajati in traversare in cazul unui Amator Vs Profesionist. Din cate stiu eu pentru un amator se ridica permisul pe 90 de zile si pentru un profesionist pe 30 de zile.

Va rog daca stiti sa ma ajutati sa deslusesc aceasta problema .

Multumesc.
Salut ,

Imi puteti spune ( daca se poate sa imi furnizati si un articol ) la cat timp ti se da actele de la fostul angajator. Am demisionat acum o luna de la fostul anagajator si nici pana acum nu am primit actele. Patronul cu drept de semnatura este francez si nu prea vine in Romania .. dar firma este inregistrata in Romania.

Multumesc
Discuție Declaratia 101
Sunt PFA.

Cand este termenul limita cand trebuie sa depun declaratia de profit pe anul 2011 ?
27.02.2012 sau 25.03.2012

Multumeac
Salut ,

Este al doilea an in care trebuie sa complez registrul de Intrari Iesiri .
As vrea sa stiu cum se face in continuare - Mentioneaz ca activitatea mea este destul de mica nu am mai mult de 30 de facturi
1. Continuii de la numarul ramas de anul trecut ?
2. Incep pe o noua pagina ? Daca da indep numerotarea de la 1 sau de la ultimul numar ramas.
3. Mai trebuie sa fac ceva pentru anul treacut ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu si Perioada de proba
Puteti sa imi raspundeti si la acesta intrebare?

Exista stipulat in lege ca nu am voie sa imi iau concediu in aceasta perioada decat fara plata ?

Conform Codul muncii 2012 ART. 31 punctul 4 citez: Pe durata perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.

As vrea sa stiu daca la sfarsitul perioadei de proba mi se spune sec " Ne pare rau ....." ( renuta la mine ) ce se intampla cu concediu ?
Exista stipulat in lege ca nu am voie sa imi iau concediu in aceasta perioada decat fara plata ?

Perioada de proba este de 3 luni.

Va multumesc.