avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate ileanacs

Activitate ileanacs

Inca o data va multumesc pentru rabdare (greu cu inginerii astia---adica eu).


Am inteles.
Daca trebuie sa le prevedem in RI eu inteleg ca trebuie (si asa o sa fac),
daca pot fi prevazute eu inteleg ca nu e obligatoriu, pot fi, sau nu pot fi prevazute.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul pe intelesul meu.
Va multumesc foarte mult!

Deci pot fi prevazute, nu este obligatoriu.

freeelis a scris:

Niciunul din cele doua CCMN nu este in vigoare ...cel pe anii 2007/2010 a fost denuntat, iar cel pe anii 2011/2014 nu a mai fost inregistrat.
Odata cu intrarea in vigoare a Legii nr.62/2011 nu se mai negociaza CCMN.


Va multumesc foarte mult, domnule avocat.

....insa tot nu sunt lamurita complet.

In luna mai, in acest context, TREBUIE sa acordam acele zile libere PLATITE?
Pentru ca tocmai lucrez la un nou RI al firmei, mai complet, am obligatia sa trec
aceste zile acolo?

Firma are doar 7 angajati.

Cum am spus, nu inteleg care este legea mentionata in art. 147 din Codul Muncii, aplicabila astazi .
Buna ziua.

Pentru mine este inca neclar:
CCMN 2007-2010 este inca in vigoare ?

Se aplica CCMN 2011-2014?

Sau nici unul din acestea?

Ca sa completam cat mai bine Regulamentul Intern al firmei am cumparat de la o vestita firma de avocatura un model-ghid de RI si toate notele din subsol se refera la CCMUN 2007-2010 valabil si in 2011,

deoarece "CCMUN 2011-2014 nu a fost inregistrat inca la MinisterulMuncii si nici nu a fost publicat in Monitorul Oficial"

Asadar nu stiu cum sa procedez LEGAL in urmatoarea problema.

Am o firma cu 7 angajati plus inca unul aflat in CIC, dar care se va intoarce in 5 iunie (deci 20 zile platite in preaviz si apoi un salariu =alte pierderi).

Intrebare : Firma are obligatia de a acorda unui angajat 5 zile si altuia 3 zile libere PLATITE pentru nasterea unui copil, respectiv decesul bunicii?
In momentul actual firma nu mai are posibilitatea, mai exact banii pentru a acorda aceste zile platite, am fost de acord sa isi ia aceste zile libere dar as dori sa fie fara plata.

In contextul de azi, caror legi se supune firma, (cod CAEN 5244) pentru ca nu vreau nici sa incalc legea.

Nu avem CC la nivel de unitate, in RI nu este specificat nimic pentru ca pana acum ne raportam la CCMN .

Unul dintre angajati mi-a comunicat ca s-a interesat si a primit acest raspuns :
Potrivit art. 147 alin. (1) din CODULUI MUNCII, adoptat prin Legea Nr. 53 din 24 ianuarie 2003, modificat prin Legea nr. 40 din 31 martie 2011 care a intrat în vigoare la data de 30 aprilie 2011, in cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
In baza art. 147 alin. (2) din acelasi act normativ, evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege (aici eu nu inteleg... care este legea in vigoare azi ), prin contractul colectiv de muncă aplicabil (care este din cele doua ??) sau prin regulamentul intern.(deocamdata nu prevede nimic in acest sens.)
In conformitate cu art.61 alin. (1) din CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCÃ UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2011-2014 , salariaţii au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situaţii, după cum urmează:
a) căsătoria salariatului - 5 zile;
b) căsătoria unui copil - 2 zile;
c) naşterea unui copil - 5 zile + 10 zile dacă a urmat un curs de puericultură;
.......................



Va multumesc.