avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 119 soluții astăzi
Forum Activitate ADRIAN777

Activitate ADRIAN777

aceeasi problema o am si eu, sentinta definitiva prin pronuntare doar ca amenda penala a avut victima mai putine zile pe certificat, ma poate ajuta cineva cu experienta in a-mi rezolva problema? (redacta contestatia)? va rog mult ajutor
Răspuns la discuția Cum ajung somer indemnizat?
Va multumesc, am deja cotizatia am 24 de luni si ce nu inteleg eu este, imi pot da demisia de la actualul loc de munca, ma duc la alt srl si imi fac contr pe per deter de 1 luna si ies in somaj dar contractul pe cate ore il fac? 2 ore 4 ore 8 ore?
am 24 de luni cotizate deja.
si cat iau somaj? 9 luni x 375 ron? am vechime sub 3 ani.
buna ziua, am 2 ani neintrerupti vechime pe cartea de munca, acum o sa a concedieze, ca sa primesc somaj ce pot face?
ma angajez cu urmatoarea zi la un srl al unei cunostiinte cu jumatate de norma pe perioada determinata de o luna sau nedeterminata si imi desfac ei CIM cu litera care trebuie si apoi merg ma inregistrez si solicit 6 luni, 9 luni de somaj sau cat si cum?
va rog frumos un sfat bun, multumesc

mi s-a pus in vedere ca luna viitoare voi fii concediat mai mult ca sigur prin demisie, am carte de munca tot, cu noul cod al muncii cum e cu somajul, in baza carei legi sau cum pot de ex sa imi dau demisia cu 15.06.2011 si cu 16.06.2011 sa ma angajeze o cunostiinta pe srl ei si sa ma tina o luna si apoi sa ma dea afara in somaj? am 2 ani fara intreruperi, care este perioada minima sau cum?