avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate brutus01

Activitate brutus01

am castigat in instanta anularea procesului verbal pentru lipsa rovinietei ,sentinta este supusa recursului in termen de 15 zile.dupa trecerea acestei perioade daca nu se depune recurs ,cum procedez sa obtin sentinta definitiva si irevocabila ca sa pot sa imi recuperez banii de la cnadnr .am nevoie e copie legalizata a sentintei ?
.cumnata mea este decedata de circa 2 ani de zile ,iar impreuna cu sotul ei au rezultat 4 copii care se afla in custodia tatalui lor in alt judet fata de cel in care locuiesc socrii mei.problema este ca de o bucata de vreme din motive doar de tatal lor stiute li se interzice copiilor orice contact cu socrii mei ,respectiv bunicii materni al copiilor(nu li se permite contactul telefonic ,vizitele la domiciliul lor si nici macar petrecerea unei perioade pe timp de vacanta la socrii mei ).din aceste motive am dori sa-i intentam un proces in care sa se stabileasca un program de vizite si alte drepturi de care pot beneficia socrii mei prevazute in legea 272/2004 art.15.nu cunoastem care sunt pasii si procedurile in acest sens.trebuie sa-l actionam in instanta la judecatoria unde este arondata localitatea individului de domiciului ?trebuie sa ne deplasam personal acolo?se poate judeca in regim de urgenta ?as fi foarte fericit daca primesc un raspuns in acest sens ,iar daca il voi primi tin sa va multumesc in numele lor .
problema s-a rezolvat ,oricum multumesc pentru sfaturi .cateva amenintari cu procese si reclamatii la itm am rezolvat imediat .am depus adeverinta la dosar si astept decizia de pensionare .
da este vorba de limita de varsta
adeverinte in numar de 2 au fost depuse la dosar ,dar casa de pensii spune ca nu sunt conforme adica in prima nu era redat adliteram textul din adeverinta model din ord.590/2008 ,este refacuta de catre angajator ,dar acum apare o alta problema la paragraful conform nominalizarii efectuate prin scrie avizul 6900/90 ceea ce nu reprezinta un act emis de unitate ci un aviz al ministerului muncii .astazi i-am contactat pe angajatori si imi emit o a treia adverinta de grupa ,la care completeaza conform nominalizarii prin proces verbal din data 30.03.1992.maine va trebui sa merg la casa de pensii sa depun si adverinta aceasta si sa imi spuna de acolo daca e ok .am mai vazut adeverinte eliberate catre alti fosti angajati de acelasi angajator cu aceeasi mentiune adica conform nominalizarii prin proces verbal din data xx xx xxxx. adeverinta care a fost valorificata de catre cjpas.sper ca maine calvarul sa se incheie si chiar daca dosarul imi este respins sa reusesc sa contest si sa oblig cjpas sa valorifice adeverinta respectiva (ultima) deoarece din spusele angajatorului nu dispune de alte documente justificative in arhiva .
buna ziua

am depus dosarul de pensionare si am o problema cu adverinta de grupa.societatea detinatoare a arhivei mi-a eliberat trei adeverinte neconforme cu ord 590/2008 si imi sunt refuzate de casa de pensii .fara aceasta adeverinta nu pot beneficia de reducerea varstei de pensionare si imediat atrage respingerea dosarului .termenul de 45 de zile de solutionare a dosarului a expirat ieri .ce pot sa fac in acest caz?sa incerc sa-i oblig prin tribunal sa elibereze adverinta conforma sau sa astept emiterea deciziei de pensie ca sa o pot contesta si sa demonstrez ca perioada lucrata lrespectiva unitate s-a desfasurat in grupa a 2-a .trebuie sa fac in asa fel incat sa nu pierd perioada de la depunerea dosarului ,momentan nu lucrez niciunde.va multumesc