avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate alina84mrc

Activitate alina84mrc

Răspuns la discuția Preluare srl
Pe ce considerente ati facut aceasta recomandare?
Discuție Preluare srl
Buna ziua,
Va rog mult cine ma poate lamuri intr-o chestiune zic eu, delicata. Doresc sa preiau srl-ul unei cunostinte, este vorba despre un mic magazin general. Am inteles ca trebuie schimbat doar administratorul si cam astea ar fi formalitatile legale.Problema mea vine din faptul ca au un sold de 170000 (un miliard si sapte sute de mii, lei vechi) nebatuti pe casa de marcat. Impozit la stat plateste 1 % din ceea ce bate pe casa de marcat. Cum ar putea rezolva aceasta chestiune sa zicem in termen de o luna.
Va multumesc.
Buna ziua,
Am ramas insarcinata in prima luna de angajare. Am contract de munca pe o perioada de 3 luni. Daca depun o adeverinta ca sunt insarcinata angajatorul este obligat sa-mi prelungeasca contractul pe perioada nedeterminata?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii referitoare la constituirea juridica (cea mai simpla forma) pentru activitatea de catering.Ma intereseaza toate detaliile, costuri infiintare, spatiu necesar, dotari, personal calificat..tot.(daca sunt persoane care au inceput o astfel de afacere si doresc sa imi impartaseasca din experienta). M-ar interesa daca as putea sa inchiriez un spatiu (bucataria) caminului cultural din localitate.Multumesc!
Discuție salariu
Buna ziua!
Stie cineva ce salariu are un consilier I, grad profesional debutant, clasa salarizare baza 24 in cadrul Directiei de asistenta sociala si protectia copilului ?
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!
Stie cineva cat este salariul unui consilier clasa I, grad debutant, la serviciul de Stabilire impozite si taxe persoane juridice,in cadrul finantelor locale Ploiesti. Se da concurs si vreau sa stiu daca ma inscriu sau nu. Multumesc
Răspuns la discuția Indemnizatie de somaj
Multumesc pentru raspuns. In mare parte am inteles,singura nelamurire se refera la faptul ca in ultimile 24 luni am fost in concediu de crestere copil.,timp de 12 luni....Se poate intra in somaj asa?
Buna ziua,
Am lucrat la o firma din 2007 pana in 2013. In ultimii 2 ani am avut concediu de crestere copil (2011-2013). Din motive personale am incetat activitatea in aceeasi zi in care am reluat-o,in noiembrie 2013,doua luni am stat acasa,apoi m-am angajat la o alta firma,in ianuarie 2014,unde am avut contract pe perioada determinata, cate 2 pe 3 luni. Acum imi expira contractul si as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia de somaj daca am avut cele doua luni in 7 ani de activitate,in care nu am cotizat. Angajatorul este de acord sa imi dea somajul.....
Discuție Verificare ITM
Buna ziua!
Sotul meu lucreaza la o firma de transport. Se zvoneste ca patronii isi trec angajatii de la o firma la alta (mai detin o firma cu acelasi ob de activ.) alternand 4 ore/zi, cu concediu fara plata,fapt ce-i dauneaza la vechime. Cum ar putea verifica acest lucru?