avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate VASILE TUDOREL

Activitate VASILE TUDOREL

In legatura cu aplicarea OG 16/2022
Sunt presedinte la un CAR Pensionari Militari si as dori un punct de vedere privind contributiile aferente indemnizatiilor pentru membrii comisiei de cenzori si ai consiliului director care sunt mult sub salariul minim brut. Sunt pensionari militari si nu sunt exceptati. Precizez ca nu au contract de munca dar au contract de mandat iar pana acum (07.22) se caculau si virau contributiile la nivelul indemnizatii brute efective. Sunt asimilate contractele de mandat cu contractele de munca la care face referire OG 16/2022.?? Mai exact am fi oblicati sa platim pentru acestia contributiile la nivel salariu minim brut? Multumesc .
CARE SUNT SI CUM SE CALCULEAZA CONTRIBUTIILE SI CARE VA FI VENITUL NET PENTRU UN CISTIG LUNAR DE 500 RON?
Fiul meu de 30 de ani a decedat in Spania un urma unui accident de circulatie. In spania sunt sotia lui si copilul minor de un an. Ca si tata al decedatului cum si unde sa ma dresez pt. a putea obtine acest testament ( de ultima ora) In principiu am inteles ca trebuie sa rezulte ca fiul meu nu are un testament in Romania. Multumesc.
CUM SI LA CE BAZA DE CALCUL (SALARIU..) SE ACORDA SPORUL PT. CONTROL FINANCIAR PREVENTIV PENTRU PERSONALUL CONTRACTUAL IN ACSET MOMENT (2017). IN PROCENT DE PINA LA 25% CONF. LEGII 84/2003 SAU PINA LA 4 CLASE DE SALARIZARE CONFORM LEGII 284/2010.
MULTUMESC.
Cu data de 01..02.2017 trebuie sa stabilim salariul pt. un analist programator debutant-studii medii- la o institutie publica( conform conditiilor publicate pt. concurs) dar care are o vechime in munca de 17 ani si 7 luni. Avind in vedere si prevederile legale privind salariul minum brut in plata la nivel 1450 lei cum se stabilesc gradatiile (fost spor vechime) conform L. 284/2010 prin aplicarea de clase succesive?
Multumesc.
Mi sa- intocmit p.v. pt. neacordare prioritate trecere pietoni.Am contestat si am pierdut si la judecatie si la tribunal. De la judecatorie am primit solutia (respingere) precizindu-mi si posibilitatea de atac (pligere) Dupa data proces tribunal am tot asteptat solutia si nu am predat permisul . Am solicitat solutia la tribunal, n-am primit raspuns timp de vreo 10 zile asa ca m-am prezentat la politia rutiera si am predat permisul dupa mai mult de 15 zile de la pronuntare Acum am primit adresa de la politia rutiera de suspendare pe 60 zile (ca nu am predat intermen de 15 zile permisu)l. Intrebare: mai exista vreo cale legala de a avea suspendarea de 30 de zile? asa cum s-a stabilit initial?
Pe data de 19.02.2014 s-a emis instiintare proprire, am primit-o pe data de 06.03.2014 si se refera la impozit pe venit , il recunosc,(sunt PFA , am realizat venituri din profesii libere) si cass+majorarile si penalitatile corespunzatoare.
Mentionez ca sunt pensionar, am realizat venituri pina la 31.12.2011, dar mi s-a stabilit cass si pentru anii 2012, 2013.
Nu am facut declaratii privind CASS si nu am contestat titlul executoriu primit pe 31.10.2013.
Intrebare: pina la clarificarea sumelor real datorate privind cass, ce cai de atac am la indemana pentru a mi se retine numai sumele coract stabilite. Am 2 credite care cumulate inseamna aprox. 40% din pensie+ car. Daca mi se retine 1/3 din pensie practic nu am cu ce sa ma intretin eu si familia. Ce ma sfatuiti?
As dori sa stiu daca la indemnizatiile acordate functiilor de conducere la un CAR PENSIONARI ( TOTI PENSIONARI MILITARI) se retine si vireaza CASS, eventual si baza legala.
Multumesc, o zi buna

care sunt si com se calculeaza contributiile obligatorii si impozit la o indemnizatie cuvenita membrilor din conducerea car. Ex. la 1000 lei/luna ??
La o primarie comunala, din 3 persoane (posturi) in compartimentul financiar-contabil, a ramas doar contabila care tinea evidenta veniturilor si cheltuielilor pina la nivel balanta de verificare, conform fisei postului.Dupa plecare consilierei ( si a persoanei care facea salariile)care asigura si conducerea comp. fin. contabil, primarul, prin dispozitie, a dispus ca atributiile consilierei sa le preia contabila (fara alte precizari privind timpul de munca , salarizare etc.) si in plus (fara dispozitie) intocmeste statele de salarii si documentele specifice. Bineinteles ca nu se poate incadra in timpul de 8 ore/zi si a lucrat si lucreaza ore suplimentare in cursul saptaminii si simbata si duminica.
Intrebare: daca in anul 2012 se pot plati ore suplimentare, baza legala si cum trebuie procedat. Poate fi o solutie cumulul de functii in conditiile in care contabila are studii medii iar postul de consilier (functie de executie) este cu studii superioare?
Multumesc, astept solutii.