avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate puiux

Activitate puiux

Răspuns la discuția Denunt anonim
Este vorba de un denunt la DNA.
Discuție Denunt anonim
Se poate face un denunt sub anonimat?Cum?Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Suspendare permis conducere
Hotararea definitiva daca nu este IREVOCABILA nu este valabila,cel putin la aceasta m-am lovit de curand cu o sanctiune la rovinieta neplatita de un cumparator a unui auto vandut de mine si la care l-am castigat procesul,iar cand am mers la ANAF sa depun acea hotarare au spus ca nu este Irevocabila si ca nu are nici-o valoare daca nu exista un document care sa scrie IRE VOCABIL.De aceea am scris ca nu am primit acel document.
Răspuns la discuția Suspendare permis conducere
Ok de acord,dar dupa 3 ani ???Daca eram prins atunci suportam consecintele !,dar au trecut 3 ani si logica unde e? Retro???Mai precizez ca hotararea de la acea data nici acum nu este incheiata si se afla pe site judecatoriei pt pronuntare!deci?
Răspuns la discuția Suspendare permis conducere
Nu am avut permisul de conducere predat pt ca nu l-am avut la mine cand s-a intamplat evenimentul iar imediat am facut contestatia si ceilalti pasi.Mai mentionez ca sentinta de la acea data 2010 nu a fost definitiva iar dupa acea hartie nu a mai venit nimic.
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns,in urma cu 3 ani mai precis in 2009 am luat o sanctiune cu suspendare permis pe o perioada de o luna pt depasire linie continuua.Am contestat procesul verbal pt ca am considerat ca s-a comis o ilegalitate etc.In 2010 luna 03 am primit respingere ca neintemeiata plangerea.Nestiind ce pasi trebuie sa fac mi-am vazut de viata in continuare si m-am trezit zilele acestea,dupa 3(trei )ani cu o hartie de la politia respectiva ca trebuie sa predau permisul pt cele intamplate in urma cu trei ani si jumatate de la data procesului verbal.Ok,problema e ca in aceasta hartie de la politie spune ca mi-a fost comunicata despre predarea permisului sau nu stiu ce alt fel de comunicare pt ca eu nu detin asa ceva,iar in urma acestei "comunicari" nu am predat permisul si mi s-a dublat sanctiunea la doua luni.Deci dupa trei ani este corect aceasta sanctiune si mai mult dublata?Daca este corecta,stie cineva daca as putea sa o reduc la o luna si cum?Sau vre-o alta cale de atac?Va multumesc anticipat.
Discuție Cec
Buna ziua,
In urma cu vre-o 3 ani am avut o colaborare cu o firma pentru comert engros.La data respectiva a fost intocmit un ctr si s-a pus gaj un cec in alb dar semnat.Ctr a fost pe o perioada de un an(2008-2009).Intre timp a intervenit niste retururi la care agentul de la acea vreme nu a mai apucat sa facem demersurile pt ca a plecat.La sfarsitul anului am facut inventarul si impreuna cu gestionarul si ceilalti angajati am facut un proces verbal de scazaminte la acea marfa.In 2010 firma si- a suspendat activitatea a inchis conturile etc.In 2012 ne-am trezit cu o somatie de la un executor ca a fost introdus acel cec(mentionez ca era de tip vechi )in acest an pt suma care era inscrisa in procesul verbal.Deci eu nu mai aveam contul respectiv,si cecul era complectat de catre o anumita persoana.Am fost la un avocat si mi-a spus sa stau linistit ca nu e o valoare mare si ca nu are cum sa-i dea curs organele in drept.Cu toate ca eu am dovezi etc,nu stiu ce sa fac.Va rog sa ma sfatuiti.Va multumesc.
Răspuns la discuția societate suspendata
va multumesc !
Buna ziua,am o societate la care sunt asociat unic iar de cateva luni am suspendat activitatea.Sunt plecat afara din tara,iar intre timp am primit de la finante instiintare de control fiscal.Nu are cine semna,dar ca documente le poate pune la dispozitie o persoana.Ce se poate intampla fara mine si daca este legal sa se faca acest control in lipsa mea?Va multumesc.
Buna ziua,am o firma la care sunt asociat unic si pe care am suspendat-o pt o perioada de 3 ani.Nu sunt in tara si am fost contactat de cei de la finante pt un control fiscal.Depunerea situatiilor se efectueaza de catre o persoana,dar nu are nimeni nici-un drept de semnatura.Ce se poate intampla fara mine?Va multumesc.