avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Activitate the mark

Activitate the mark

pot sa ma judec pentru aceeasi cauza in doua dosare cu doi avocati diferiti,un dosar la judecatoria sect 1 si un dosar la tribunal?va multumesc anticipant ptr raspuns
În temeiul art. 246 C.pr.civ., ia act de renunţarea reclamantei la judecarea prezentei cauze. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare.va rog sa-mi explice cineva
Poate sa-mi spuna cineva exact ce inseamna asta?Având în vedere că s-a renunţat la mandatul de reprezentare, de către avocatul ales, pentru a da posibilitate reclamantei să-şi pregătească apărarea Acordă termen la 04.10.2012
Buna ziua ,sunt implicata intr-un proces iar verdictul a fost urmatorul;Solutie: Admite excepţia necompetenţei materiale a Curţii de Apel Bucureşti. Declină competenţa de soluţionare a cauzei în favoarea Tribunalului Bucureşti - Secţia Contencios Administrativ şi Fiscal. Fără cale de atac. Pronunţată în şedinţă publică azi, 27.04.2012.
Pagina 1 Intrebare;cat timp poate dura punerea pe rol a dosarului,va multumesc
Buna ziua,sunt absolventa promotia 2009 la Universitatea Spiru Haret la una din formele de invatamant neacreditate,sunt implicata intr-un proces pentru eliberarea diplomei de licenta ,dosarul era la Curtea de apel dar a fost declinat pentru solutionarea cazului Tribunalului Bucuresti la o data pe care o astept de 3 luni dar nu am aflat o inca,intrbarea mea este;lucrez intr-o institutie de stat iar in septembrie conducerea mi-a propus sa ma promoveze nestiind ca eu nu am intrat inca in posesia diplomei de licenta ,ce parere aveti sa accept promovarea sau risc sa raman fara servici deoarece postul pe care ma aflu acum se v-a ocupa iar cel pe care vreau sa-l ocup este pentru studii superioare.Va multumesc,si inca o intrebare,deoarece in provincie cei intr-o situatie cu mine si-au castigat diplomele in instanta iar in Bucuresti lucrurile se misca foarte greu pot sa ma inscriu intr-un grup la un avocat din provincie daca eu sunt nascuta ,locuesc si am absolvit studiile in Bucurest?Multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspuns la cele doua intrebari care ma macina
buna ziua,sunt implicata intr-un proces din mai 2011 ptr obtinerea diplomei de licenta (scandal mediatizat spiru haret)am fost 800 de reclamanti ,iar distinsa avocata de renume a reusit sa amane acest dosar de un an de zile pe motiv ca nu a depus la dosar actele necesare cerute de judecator,iar acum pe 12 iunie avem urmatorul termen,intrebare;ce inseamna obligatia de a face cheltuielile de judecata?e bine sa ma retrag din acest dosar ?daca nu ma retrag ce mi s-ar putea intampla?va multumesc
Răspuns la discuția diploma de licenta USH
Problema promotiei 2009 la forme care zic ei ca nu sunt acreditate nu s-a rezolvat ,suntem doar posesori de adeverinte, diplomele nu le-au primit nici cei care au castigat in instanta(deocamdata)
sunt absolvent 2009 ush si nu am primit nici pana in prezent diploma de licenta,am deschis proces ptr obtinerea diplomei,intrebarea mea este;daca nu castig in instanta si trec cei trei ani de la absolvire,mai pot sa dau din nou in judecata ush si ministerul?multumesc
Subiect: locuinta de serviciu - pensionarii au dreptul?
Buna ziua,sora mea locueste intr-un bloc de interventie de serviciu,anul acesta conducerea a transformat 3 apartamente in locuinte de serviciu,cele 3 apartamente sunt a trei persoane iesite la pensie,e legal ca in acelasi bloc,aceeasi scara cei pensionari sa beneficieze de locuinta de serviciu iar restul care sunt salariati sa fie in continuare chiriasii locuintelor de interventie?va multumesc

P.S.ptr moderatori,din moment ce nu am primit raspuns pe alta sectiune am fost nevoita sa repet intrebarea ,poate nu stiu unde sa ma incadrez
buna seara,am castigat un proces ptr recuperarea taxei auto din luna octombrie 2011 si de atunci pana in prezent astept redactarea dosarului ,ce pot face ptr a urgenta redactarea dosarului?va multumesc