avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate marina06

Activitate marina06

va multumesc pt raspuns!
In urma unui accident auto in care nu au fost dubii asupra vinovatului pentru ca legea a pus la dispozitia "amiabila" si pentru a simplica totul (precizez ca cel vinovat are peste 60 de ani ) am mers la firma de asigurari sa facem constatarea amiabila. Inspectorul de daune a facut constatarea( poze masuratori) am completat amiabila, mi-a dat procesul verbal de constatare a daune si am dus masina la un service recomandat de ei. Procesul verbal mi-a fost dat in data de 14.Toate bune pana pe data de 22 cand primesc acasa o notificare prin care sunt anuntat de firma de asigurari ca isi rezerva dreptul legal de 3 luni sa faca investigatii potrivit art 36 alin 3 din Ordinul 14/2011.Acum intrebarea mea este ei mai sunt in termen sa imi faca aceasta notificare avand in vedere ca aceleasi art la alin 4 zice urmatoarele ''Asiguratorul RCA are obligatia sa comunice in scris asiguratului si pagubitului intentia de a desfasura investigatii privind producerea accidentului, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la data avizarii daunei.''(avizarea daunei a fost in data de 14.11 si notificarea mi-a fost comunicata pe 22.11)
Va multumesc anticipat petru raspunsuri

ma poate ajuta cineva cu un model de contract colectiv la nivel de unitate in conformitate cu noul cod al muncii
Va multumesc pt. raspunsuri..o zi buna
si pot trece in plan un furnizor de formare profesioanala fara a avea incheiat in prealabil un contract de prestari servicii cu acesta??
societatea are peste 20 de angajati, in realizarea planului caut institutii care organizeaza cursuri de formare profesioala in domeniile care ma intereseaza pe mn???
exista obligatia angajatorului de a intocmi un plan anual de formare profesionala, dar daca angajatorul si nici salariatii nu au nici o nevoie in acest sens, firma are spre exemplu foarte multi manipulanti marfuri si lucratori comerciali, la ce cursuri ii poti trimite?? si ce poate imbunatati asa tare in activitatea lui un manipulant?Incerc sa le gasesc niste cursuri si nu am prea multe idei, poate ma ajuta cineva
multumesc pt promtitudine dar cu un un model cadru nu ma poate ajuta nimeni
daca inchei anu acesta un nou contract de vanzare cumparare comerciala tb sa aduc modificari modelului celui de anu trecut prin prisma noului cod civil sau la acest capitol nu au intervenit schimbari? multumesc anticipat
multumesc pt raspunsul dat..as mai avea o nelamurire la datele de identificare in cazul in care este vb de o firma tb date si datele de identificare ale reprezentantului legal sau doar cele ale firmei?