avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate LIDEEA office

Activitate LIDEEA office

Revenim cu detalii privind refuzul provizoriu de inregistrare a marcii

- avizul de refuz este provizoriu
- temeiul legal de respingere a cererii de inregistrare este:

Conform Legii nr.84/1998 republicata, marca examinata in baza prevederilor (art.22 alin. 3 pct c) nu poate fi protejata, din urmatoarele motive:
Partea verbala inclusa in marca dvs este lipsita de distinctivitate, fiind receptionata de catre consumator ca un simplu site si nu ca o marca, un semn capabil sa deosebeasca produsele/serviciile solicitate de dvs, de altele identice si similare concurentei.
art. 5 lit.b Marcile care sunt lipsite de caracter distinctiv

Conform notificarii avem in momentul actual doua optiuni, marca poate fi inregistrata cu :
- Declaratia de neinvocare a exclusivitatii pt elementele verbale, conform art.23, alin. 1
- demonstrarea distinctivitatii dobandite, confrom art.5, alin.2

Mentionam ca nu dorim sa inregistram marca cu Declaratia de neinvocare a exclusivitati si intentionam formularea unei contestatii la notificarea primita.

Persoanele cu experienta in domeniul si care sunt interesate sa ne ofere consultanta in rezolvarea acestei probleme va rugam sa ne trimiteti oferta dvs pe adresa de email office@lideea.eu


Am primit un aviz de refuz provizoriu pt inregistrarea unei marci ( compusa dintr un element grafic color si un element verbal, care contine terminatia.eu) pe urmatorul motiv:
"Partea verbala inclusa in marca dvs este lipsita de distinctivitate fiind receptionata de catre consumatori ca un simplu site si nu ca o marca un semn capabil sa deosebeasca produsele, serviciile solicitate de dvs de altele identice si similare ale concurentei"
Precizam ca utilizam de 1 an de zile marca si este deja recunoscuta de partenerii si clientii nostri. Particula "eu" din final sugereaza dimensiunea europeana si nu un site. In acelasi timp semnul grafic este distinctiv si depaseste limitele unui site.
Are cineva experienta in contestarea unor astfel de refuzuri? Va multumim.