avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Activitate nousivechi

Activitate nousivechi

Mai adaug ca sotia condamnatului a primit pensia de invaliditate a sotului,
cu ajutorul unei procuri semnate de catre el, pana in prezent, desi a fost condamnat definitiv in luna aprilie, si nu stim daca este un drept sau o eroare a Casei de Pensii.
Nu stie daca poate cheltui acesti bani de care ar avea mare nevoie sau va primi o Decizie de la casa de Pensii de returnare a lor.
Varog frumos, asteptam un raspuns
va rog sa-mi raspundeti daca o persoana condamnata definitiv, pensionar de invaliditate fiind, mai beneficiaza de pensia in drept el sau familia lui. Mentionez ca sotia lui este in ingrijirea copilului si au impreuna un copil de 1 an.
Va multumesc
Răspuns la discuția drept de acces la casa
Voi merge in instanta. Se pare ca este singura sansa. Este un tip periculos. Cu plangerile n-am rezolvat nimic, imi rade in nas.
Multumesc
Răspuns la discuția drept de acces la casa
Va multumesc pentru raspuns, dar am acea adeverinta de la primarie prin care mi s-a raspuns ca acea strada este publica, stiam ca este in PUZ si am primit in scris de la Primarie cu semnaturi si stampila.
Dar vecinul meu mi-a pus totusi gard. Ma intreb daca as putea cere sprijinul Politiei sa ma insoteasca sa pot sa merg acasa, va trebui sa-mi fac loc prin gardul lui, ma va alunga iarasi, nu stiu la ce sa ma astept. Sau, daca e clar ca nu poate sa-mi ingradeasca accesul la ce autoritati pot sa apelez?
Răspuns la discuția drept de acces la casa
mai am o intrebare.
se pune problema de drept de servitute daca acel drum este public, conform unei HCL din 2002, conform adeverintei pe care o am de la primarie? Are si nume de strada, exista un indicator cu numele strazii chiar pe un stalp din fata casei vecinului meu. Iar vecinii mei care trec pe acel drum au pozitie si adresa cu numar pe strada respectiva.
va multumesc
Răspuns la discuția drept de acces la casa
va multumesc,
terenurile, si al meu si al lor sunt cumparate de la aceeasi persoana, cu care am luat legatura si a recunoscut ca acolo a fost drum intotdeauna si asa i l-au vandut. este de acord sa faca un act in acest sens la notar. Ne-ar ajuta acest lucru?
Va mutumesc.
in privinta intampinarii cu toporul probabil ca numai la Parchet voi putea sa fac o plangere, deoarece eu nu sunt dinacealoclitate, iar personajul este un mc mafiot local, prieten cu politistii, nu stiu daca mi-au inregistrat plangerea pentru ca in ziua in care am depus-o era ora 16 si au zis sa revin a 2-a zi, am revenit prin telefon si dupa vreo 2 telefoane am primit un numar, dar nu sunt sigura ca este real, mi-am notat ora si nr. de telefon prin care am primit acel numar, nu stiu daca-mi foloseste.
sunt tare disperata, am investit tot ce am in acea casa in ideea sa ne mutam acolo, in prezent locuiesc intr-o locuinta de serviciu si se pare ca visul meu este o himera.
Va rog sa ma sfatuiti sa iau o decizie buna.


Buna ziua, am construit o casa pe terenul meu la care am acces pe un drum care este cuprins in reteaua stradala a orasului inca din 2002, am o adeverinta in acest sens de la Primarie. Totusi vecinii de vis-a-vis, care au pretentie ca drumul este al lor si nu au un gard la drum, au facut gard pe partea drumului spre mine, inchizandu-mi accesul. Noi nu locuim inca acolo, casa este inca in constructie, dar ultima data cand am fost cu niste muncitori sa montam geamurile, am fost alungati cu un topor si atunci au pus gardul sa nu mai putem intra. Am facut in acea zi si o plangere la Politie, dar nu m-a chemat nimeni la audieri, a trecut deja o luna. Nu mai stiu ce sa fac, mi-e frica sa ma apropiu de casa mea. Ei trateaza drumul ca pe curtea lor, desi sunt familii care trec pe acolo, fara probleme, pe mine nu ma lasa.