avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Activitate ank1307

Activitate ank1307

Răspuns la discuția executare silita ANAF
unde pot face aceasta contestatie si cum ar trebui formulata? Cum pot face dovada ca nu am fost PFA? Am nevoie de un avocat pentru asta?
multumesc
Buna ziua,
Am primit prin posta o notificare (de fapt apare titlu executoriu), prin care mi se aduce la cunostinta ca am de plata suma de 1454 lei reprezentand contributii de asigurari sociale de sanatate datorate de persoane care realizeaza venituri din activitati independente pentru per 2008-2009. Mentionez ca nu am fost niciodata PFA si nu am avut o societate; singurul venit la vremea respectiva era din salariu (angajat cu cim). Ce pot sa fac? Notificarea a fost trimisa pe 14.12.2012, insa eu am primit-o pe 21.12, iar termenul de plata e de 15 zile. Trebuie sa fie o greseala, nici nu am acesti bani sa platesc. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.
Multumesc
Răspuns la discuția pot fi concediata?
Multumesc tare mult pentru raspunsuri; m-am mai linistit putin; la noi concedierile se fac fara un motiv anume: din cand in cand se cer listele cu angajati de catre cei din conducere unde se alege un nr de persoane care sa fie concediate - nu exista un criteriu; pur si simplu se bifeaza pe lista si bineinteles toti sunt concediati pe desfiintarea postului.
Răspuns la discuția pot fi concediata?
Copilul este nascut pe 10.01.2011.
1.deci pana implineste copilul 2 ani, nu pot fi concediata;
2. sa inteleg ca dupa ce implineste copilul 2 ani, interdictia de concediere mai exista inca 6 luni?
multumesc mult
Răspuns la discuția pot fi concediata?
Daca interdictia se extinde la 6 luni, care este scopul introducerii in lege a pct b art 25 alin 2 "salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentul de insertie prevazut la art 7"? Eu inteleg din acest text ca pana implineste copilul 2 ani, timp in care beneficiez de acest stimulent, angajatorul nu ma poate concedia. Deci, logic interdictia s-ar extinde la 1 an in cazul meu. Imi cer scuze ca insist, dar va rog sa ma ajutati si pe mine sa inteleg. multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: pot fi concediata pe perioada cat beneficiez de stimulentul de insertie de 500 lei? Mentionez ca m-am intors la serviciu din crestere copil pe 1.02.2012. Am gasit o interdictie de concediere in OUG 111/2010, insa nu am inteles daca e pe toata perioada in care beneficiez de stimulent sau doar 6 luni.
Multumesc
Sa inteleg ca pe parcursul celor 6 luni, postul meu poate fi oricand desfiintat? Si in acest caz, pot fi concediata? Nu ar trebui sa mi se dea alt post? Deci nu am siguranta job-ului? Oricum ar fi, tot eu sunt in pierdere, se pare ca sefii intotdeauna sunt privilegiati. Stiu ca in acest caz sunt rea, insa sefa biroului a stat 2 ani acasa, si nu i s-a propus diminuarea salariului; asta e tot cei cu salarii mici trebuie sa se supuna regulilor celor din conducere.
Multumesc mult pentru raspuns
Multumesc mult pentru raspuns.
Suntem mai multe persoane pe aceeasi functie (de executie);se poate desfiinta chiar postul meu? Avand in vedere ca statul imi garanteaza locul de munca minim 6 luni, daca se desfiinta postul, nu trebuia sa fiu anuntata din prima zi?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in aceasta problema. Pe 1.02.2012 m-am intors la serviciu din concediu crestere copil pana la 1 an. A fost destul de greu sa ma intorc intrucat fiul meu implineste 1 an pe 10.02, iar eu am preferat sa ma intorc mai devreme sa beneficiez de stimulentul de insertie. Angajatorul nu voia sa primeasca cerere de reincepere serviciu pe motiv ca trebuie sa revin dupa ce copilul face 1 an. Intr-un final a acceptat. M-am intors la serviciu pe 1.02. Toate bune si frumoase pana astazi, 3.02, cand am fost chemata in biroul dl director sa mi se comunice ca de fapt bugetul pentru salariile celor aflati in concediu crestere copil nu a fost aprobat si sa mi se propuna o reducere destul de mare a salariului; de functie nu a spus nimic. Mentionez ca mai este o colega care s-a intors in urma cu 3 saptamani din crestere copil pana la 2 ani si ei nu i s-a propus diminuarea salariului, desi sigur este mai mare, ea fiind sef birou. Intrebarea mea este urmatoarea: daca nu sunt de acord cu aceasta diminuare pot sa ma oblige cumva sa o accept? Avand in vedere ca la intoarcere nu mi s-a comunicat nimic privind functia si salariu, am considerat ca m-am intors in aceleasi conditii; acum angajatorul mai poate modifica ceva fara acordul meu? Ce drepturi am?
Rog un raspuns urgent.
Multumesc
Buna ziua,
Sunt in crestere copil pana la implinirea varstei de 1 an. In ianuarie 2012 ar trebui sa ma intorc la serviciu, insa am primit un telefon de la sefa biroului prin care sunt anuntata din timp sa-mi caut de lucru pentru ca la birou s-a primit o directiva sa nu se mai primeasca persoanele aflate in crestere copil. Astfel ca atunci cand ma voi intoarce voi primi o notificare, urmeaza o perioada de preaviz si un salariu compensatoriu si gata - sunt concediata. Este posibila asa ceva? Stiam ca legea interzice concedierea persoanelor care se intorc la serviciu din crestere copil minim 6 luni.Ce pot sa fac? Ce drepturi am?
Multumesc