avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters210605

Activitate ContSters210605

Este nevoie de o evaluare a stadiului constructiei fata de prevederile autorizatiei de construire.(stadiul complet de executie).? de fapt cine evalueaza stadiul actual de executie..?40...50..60..%?va rog sa detaliati aceasta posibilitate,. de fapt cum se procedez faptic...daca se poate...multumiri..
Multumirii..o sa fac cadastru C.F. si apoi o scot la vanzare..
Am la tara un teren de 800mp pe care am inceput o casa-constructie in baza autorizatiei de construire emisa de primaria locala. CONSTRUCTIA ESTE REALIZATA IN PROPORTIE DE 60% si nu mai am venituri ,sa pot sa o finalizez.
In aceasta situatie doresc sa o vand .Intrebare: pot sa vand terenul si constructia realizata fara P.V de receptie, pot sa fac cadastru si intabulare in aceasta situatie si apoi sa o scot la vanzare.. sau ce se poate face in astfel de situatie?Multumesc..
Este adevarat ca este destul de tarziu.. dar raportul de serviciu s-a incheiat pe data de 15 03 2011 iar decizia de respingere ca nu am stagiul complet de cotizare am primit-o dupa 3 luni ramanand si fara serviciu si fara pensie..cineva trebuie sa reglementeze situatia find nascut la data de 01 08 1947.acum nu ma angajeaza nimeni..multumesc pentru intelegere.
Societatea la care am lucrat a dat faliment si s-a desfiintat, va fi foarte greu de ob tinut o adeverinta pentru a dovedi ca am avut gr. a 2 a de munca de aceeea stiind cat greu va fi am intrebat daca am lucrat 3 ani in gr a 2 a de munca pot sa obtine o bonificatie de 6 luni. Deci daca imi permiteti intreb din nou... daca fac dovada ca am lucrat 3 ani in gr.a 2 a de munca ( fata de 6 ani cat se mentioneaza in lege) se acorda 6 luni de vechime in munca..? asta nu inteleg.. cum sa interpretez legea deoarece nu e clara farmularea pentru cine nu are pregatire juridica.. mutumesc pentru intelegere. Acum sunt si in criza de timp deoarece casa de pensii mi-a respins cererea de pensionare anticipata partiala pentru 6 luni lipsa.. iar acum stau si fara serviciu..
In lege se mentioneaza ca daca ai lucrat 6 ani in contitii de munca grea respectiv gr. a2 a de munca beneficiezi de 1 an vechime in munca.. eu am lucrat 3 ani pot sa beneficiez de 6 luni vechime in munca?.( cum se interpreteaza legea..?.).mie imi lipsesc 6 luni vechime ca sa beneficiez de pensie a. partiala...si din aceasta cauza am primit decizie de respingere de la casa de pensii s2.......multumiri pentru sprijin....
Am lucrat la un SRL si in cartea de munca este iscris un spor de conditii grele de munca si tehnicitate de 15% pentru o perioada de aprox. 3 ani. ewste considerat grupa de munc a ..gr. a2 a ? si daca da, cum obtin adeverinta ..daca este gr a 2 a de munca mi se socotesc 6 luni de vechime in munca?
Incetarea raportului de serviciu s-a efectuat prin Ordin al Ministrului in care se mentioneaza : In conformitate cu prev. art.97 lit. a coroborat cu art. 98alin.1 lit d din legea nr.188/1999 privind statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si comletarile si ale legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii: In temeiul art 9alin.4 din H.G.1634/2009....Emite urmatorul ORDIN :
Art. 1 Cu data de 15.03 20011 domnului Surghie Vasile functionar public de executie ii inceteaza raportul de serviciu cu ministerul pentru pensionare anticipata partiala...
Rog sprijin pentru a solutiona aceasta situatie..Nu mai am loc de munca si ma intereseaza daca am dreptul la aj. de somaj... Si daca ministerul are vre-o culpa..multumiri!
am primit decizie de respingere a dosarului de pensionare anticipata partiala pe motiv ca nu am stagiu de cotizare complet ,respectiv 32 ani si 8luni fata de 33 ani si4luni limita de varsta 64 ani si 2 luni, nascut pe 01.08. 1947 sex m.
Decizia am primit-o dupa aproape 3 luni in aceasta situatie nu mai primesc nici pensie iar contractul de munca este desfacut in vederea pensionarii..mentionez ca am fost functionar public..
Cum este legal :consider litigiu de munca si actionez angajatorul in judecata sa ma reangajeze si sa-mi plateasc retroactiv cele 3 luni cat am asteptat decizia..
Sa ma duc la somaj ? indeplinesc conditiile pentru somaj..
Contestatia nu este cazul sa depun deoarece sunt convins ca, calculul este corect. am apelat la un expert..