avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate gabitza1007

Activitate gabitza1007

Răspuns la discuția pensionare
nascut pe 21.08.1952
Discuție pensionare
tatal meu are varsta de 59 de ani impliniti.are vechime in munca din anul 1969 si pana in prezent, in momentul de fata lucrand cu contract de munca.de pe 11.03.1978 este incadrat in grupa I de munca pana la data de 08.07.1986, dupa care din 15.07.1986 si pana la 01.04.1992 fugureaza cu grupa a II a. intrebarea mea este: cumuland acum anii de vechime, cu varsta si cu anii de grupa are vreo sansa sa iasa la pensie la drept sau chiar anticipat....va rog cine ma poate ajuta sa imi dea un raspuns...
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
pai am semnat ca am luat la cunostinta ca ne suprapunem cu cei din spatele curtii cu 30 cm.am fost de acord cu ei.
nu stiu daca poate in conditiile astea notarul sa imi rectifice din 250mp in 279mp cat ne-au iesit la cadastru.
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
da au scos dosarul de la arhiva iar pe certificatul fiscal din 1999 arata 250mp, nu stiu de ce. pentru ca pe actul de dezbatere a mostenirii din 1990 arata 299mp. eu acum daca merg cu certificatul fiscal de anul asta arata 279 mp.cum poate sa modifice notarul?cei de la ocpi au facut intabularea pentru ca ne-au pus sa dam declaratie pe propria raspundere in fata notarului ca am luat la cunostinta acest lucru.
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
da.va urma un proces cu vecinii din laterala care spun ca noi am intrat la ei cu 50 de cm. ei au cadastrul facut inaintea noastra. cand am fost sa inregistram cadastrul la ocpi cei de acolo ne-au comunicat ca in spatele curtii ne suprapunem cu vecinul cu 30 cm, dar de cei din laterala nu au spus nimik. logic era daca ne suprapuneam si cu ei sa ne anunte.
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
am cadastrul facut in 2009 si expertul cadastral ne-a intabulat la ocpi cu toate actele.pe extrasul de carte funciara apar 279mp din 299 mp. acum in caz de un proces in instanta nu am de pierdut ca sunt diferentele acestea intre actul de mostenitor unde apar 250mp si actul vechi de 299mp si actul de intabulare unde apar 279mp?
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
multumesc mult. sa vad cum am sa rezolv problema.
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
poate notarul sa faca lucrul asta sa imi treaca 279mp.pe ce baza legala imi trece aceasta suprafata?cei de la cadastru mi-au zis ca nu au iesit 299mp pentru ca inainte se masura cu pasul sau cu ruleta si pe deasupra terenul este intr-o zona de vale si terenul aluneca si ca restul de 20mp sa fie o marja de eroare.
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
am fost la notarul respectiv si imi cere certificat fiscal de la fisc. se cerea in 1999 acest act pentru dezbaterea mostenirii? in 2009 am facut cadastrul la teren si in fisa de cadastru suprafata masurata este de 279mp. dupa ce am terminat cadastrul am fost la fisc si am declarat noua suprafata. acum daca scot certificat fiscal imi apar 279mp. notarului cu ce ii este de folos certificatul fiscal?
Răspuns la discuția rectificare act de mostenitor
si cine imi poate rectifica actul?