avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate adina111

Activitate adina111

buna ziua. Ma adresez in numele alcuiva , dar va rog ajutati-ma cu un raspuns .
Sunt divortat de un an , am doi copii si de comun acord i-au fost incredintati mamei.
Baiatul are 15 ani si fata 14. Pana acum doua sapt. am locuit impreuna si cu ex-sotia pana si-a gasit o locuinta si-a plecat impreuna cu cei doi copii.
dar a doua zi copiii s-au intors si locuiesc mai mult cu mine , in special baiatul.
Intrebarea mea este...ce trebuie sa fac si cui trebuie sa ma adresez sa cer incredintarea baiatului??? mentionez ca el este de-acord si pana la data de fata le-am platit regulat pensie alimentara. Va multumesc.
Discuție partaj
Buna seara . revin iar cu o problema . dupa ce voi primi hotararea de divort, va trebui sa deschid actiune de partaj , dar am construit o casa pe numele socrului de fapt anexa care a schimbat total locuinta . din 56 mp cat apare in actele lui , am facut-o(casa) impreuna cu ex-sotul de 256 mp. Am castig de cauza in dosarul de partaj chiar daca nu am acte pe casa??...am doar chitante pe caramida , masa lemnoasa , baia ce-am facut-o cu tot ce are in ea..etc...dar nu acte ca ar fi proprietatea noastra sau a lui. va rog ajutati-ma.
Discuție divort
Va rog lamuriti-ma in alta problema.
Va prezint povestea unei cunostinte de-a mea, poate ne puteti lamuri.
Am depus dosar de divort din septembrie si s-a terminat din luna martie iar fost sotie nu vrea sa iese din casa. mentionez ca avem doi copii si am fost casatoriti 15 ani.Copiii sunt in intretinerea ei si ea motiveaza ca nu are unde sa locuiasca. Ce pot face ??? i-am spus sa lase copii la mine si doar ea sa plece, nici asa nu vrea .Intrebarea mea este....legea ii acorda ei un an obligatoriu sa n-o pot scoate din casa??
Discuție divor
Buna ziua.
Am o nelamurire poate ma puteti ajuta.
In luna sept. anul trecut am depus actele de divort., in ianuarie am avut prima infatisare iar ex-sotul n-a fost de acord cu divortul si ne-a mai dat un termen in 4 martie , iar atunci a fost de acord si s-a terminat si am stabilit si o pensie alimentara cu oprire pe salar. De atunci au trecut 3 luni si ceva iar eu n-am primit nimic de la tribunal (hotararea de divort) si bineinteles nici pensie de intretinere a minorului ce mi-a fost incredintat.
Intrebarea mea este ...cat trebuie sa mai astept ?????!!!!!!! si daca este normal sa-mi cresc copilul singura de aproape 10 luni si sa nu primesc nici macar hotarea de divort apoi pensia de intretinere ca vad ca tribunalul nimic n-a facut