avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Activitate nicutarasescu

Activitate nicutarasescu

Valorificare bunuri sechestrate prin vanzare la licitatie.
In urma unui proces penal am fost acuzat de frauda eu fiind administratorul firmei. In sentinta penala am fost achitat dar in procesul civil trebuie sa returnez o anumita suma de bani. In timpul procesului s-a pus ipoteca pe un apartament in care eu detin cota parte 3/16 . Am fost anuntat de catre ANAF ca va avea loc o licitatie pentru valorificarea bunurilor sechestrate (apartement cota parte 3/16) prin intermediul unei licitatii publice. Intrebarea mea este : daca o persoana care castiga partea de 3/16 la licitatia publica, devine proprietar,Poate sa despagubeasca pe ceilalti coproprietari si sa devina proprietar pe tot apartamentul. Sora mea are si ea cota parte dar nu are resuese financiare si nici eu sa participam la aceasta licitatie.Exista posibilitatea ca in urma acestei licitatii sa pierdem tot apartamentul.Va multumesc.
Sechestru ANAF. In urma unui proses penal in care am fost acuzat penal de frauda ANAF, a pus sechestru pe un apartament de tinut cota parte de tatal meu si sora mea in urma succesiuni dupa mama mea decedata. Sentinta in procesul penal s-a pronuntat fiind declara nevinovat. Cum trebuie sa procedez sa ridic sechestru pe acel apartament? Va multumesc.
Buna ziua,pe cine sa actionez in instanta?Pot sa demonstrez prin extrasele de carte funciara ca eu cer una si ei (pe banii mei)imi dau alte documente care nu corespund cecerii mele.Poate fi rea vointa sau "greseli"in CF-uri.Pe cine sa actionez in nstanta,va multumesc.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

În caz de refuz nejustificat puteti actiona în instanta și sa obtineti ceea ce solicitați.


Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București

Buna ziua,pe cine sa actionez in instanta?Pot sa demonstrez prin extrasele de carte funciara ca eu cer una si ei (pe banii mei)imi dau alte documente care nu corespund cecerii mele.Poate fi rea vointa sau "greseli"in CF-uri.Pe cine sa actionez in nstanta,va multumesc.
Refuzul emiterii de catre Cartea Funciara de a da un extras de carte funciara asupra unui teren mostenit de la bunici .
Buna ziua,am depus cerere pentru un extras de carte funciaar asupra unui teren care are numar CF si finctionarii nu emit acest document dandu-i alt CF nu cel din mostenirea primita.Cum pot legal sa primesc informatiile corecte despre acel teren.Va multumesc.
Răspuns la discuția Sechestrare persoana in varsta.
Multumesc.
Răspuns la discuția Sechestrare persoana in varsta.
Multumesc.


Cornel Vasile a scris:

Sesizati Direcția Generală de Asistență Socială şi Protecția Copilului .

Răspuns la discuția Sechestrare persoana in varsta.
O persoana in varsta este inchisa in apartamentul sau de catre o vecina care are acces la apartament .Doamna in cauza este suferinda,necesita tratament de specialitate,nu mai este deplasabila. Vecina cere a inchis-o in apartament nu doreste sa deschida usa nimanui pentru a o putea ajuta in vre-un fel pe batrana. Doamna in varsta are rude in alta localitate de asemenea in varsta si nu pot sa o ajute .Cum putem ,noi vecinii de scara sa o ajutam pe batrana.Va multumesc.
Sechestrare persoana in varsta.
In urma inceperii urmariri penale ca suspect intr-un dosar de evaziune fiscala ,s-a pus sechestru asigurator pe un apartament in care eu sunt proprietar 20%,rezultand din succesiunea dupa moartea unui parinte.Sechestrul s-a pus pe intrega proprietate si a fost supraevaluat ca pret de piata.Am contestat acest sechestru personal si persoanele copropietare dar nu a fost admis. Ce pot face in acest caz,va multumesc.