Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sechestru ANAF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sechestru ANAF

Sechestru ANAF. In urma unui proses penal in care am fost acuzat penal de frauda ANAF, a pus sechestru pe un apartament de tinut cota parte de tatal meu si sora mea in urma succesiuni dupa mama mea decedata. Sentinta in procesul penal s-a pronuntat fiind declara nevinovat. Cum trebuie sa procedez sa ridic sechestru pe acel apartament? Va multumesc.
nicutarasescu, utilizator
Buna ziua, daca hotararea de achitare este definitiva, trebuie sa va adresati instantei de jduecata cu o cerere de rididcare a sechestrului in temeiul art. 954 s.u. Cpc, tinand cont si de dispozitiile Dec. I.C.C.J., Secția I civilă, decizia nr. 640 din 4 martie 2020. In masura in care nu sunteti familiarizat cu normele de procedura si de drept substantial, va recomand sa va consultati cu un avocat pentru acest demers. Cu stima, Av. Madalina Pascu