avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Dumtras

Activitate Dumtras

Buna Ziua,
Va rog sa ma ajutati cu schimbarea unei Societati pe Actiuni si Societate cu Raspundere Limitata.
Mentionez ca actionarii (peste 90) sunt de acord cu aceasta schimbare.
Astept la dumtras@yahoo.com
sau office@ama-sa.ro
Multumesc.
Cu stima si consideratie
Răspuns la discuția Hartuire de catre parinti
Buna Ziua!
Incercati sa va intelegeti si parintii!Nu este usor sa cresti un copil.Este chiar foarte complicat.Cate visuri si-au facut ei in legatura cu Dvs.Cat au investit sentimental si material!Cate asteptari li s-au naruit.Cum ati reactiona in locul lor?V-ar conveni?Asteapta si ei ,ca orice parinte,vesti bune de la copil,implinirea si fericirea acestuia ii face fericiti.Asteapta sa creasca nepoti pentru ca asa este facuta LUMEA aceasta.Nu cred ca sunt vinovati pt.ca se intereseaza de fiul lor,chiar daca exagereaza.Punetiva in locul lor."Sangele nu se face apa".
Buna Dimineata!
La fel am patit si eu,ba chiar am oprit masina intr-o zona in care ,pe carosabil,era marcat corect loc de parcare dar pe un stalp anterior era semnul Oprire Interzisa-semn de care trecusem si nu l-am vazut,spre ghinionul meu.
Dat fiind ca in cazul meu era evidenta STAREA DE AMBIGUITATE creata de cele doua semnalizari,am facut Plangere Contraventionala la Judecatoria sector 6-Bucuresti.Aici Instanta mi-a dat dreptate si a dispus anularea P.V.de contraventie.
Politia Locala,fara sa tina cont de regulile morale si,cred eu de bun simt elementar,a facut recurs la tribunal,unde,un Complet care urma sa se desfiinteze,asa cum ne-a anuntat,a admis recursul,lasandu-ma stupefiat si cu banii luati.
Nu am stanjenit cu nimic circulatia,de nici un fel si daca nu era marcajul care m-a indus in eroare eu mu opream acolo.
Am depus fotografii si martori dar cei trei decidenti nu au tinut cont de reguli morale.Pacat!Sunt profund dezamagit de JUSTITIA din Romania.
Cu regret,
Amlucrat intre 1982-1984 si intre 1989-1991 ,cu contract guvernamental,la o companie mixta intr-o tara araba.Problema este ca acolo ,la ambasada,am platit o mare parte din salariu pentru sigurari si toate taxele ce se plateau.Acum,cand ma pregatesc de pensionare,cum pot sa aduc dovada acelor plati (pt.ca nu ni se dadea niciun act pt.acele plati!) astfel incat acestea sa fie considerate plati la sistemul de pensii si sa participe la calculul pensiei?
Multumesc
Buna iua!
Amlucrat in libia prin 2 contracte guvernamentale intre 1982-1984 si 1989-1991 la o societate mixta Romano-Libiana.In tot acel timp am platit taxe la guvernul libian dar si la Ambasada Romaniei din Tripoli,precum si in Romania.
Acum intentionez sa ma pensionez si imi lipseste aceasta perioada.Ambasada din Tripoli nu raspunde la apel,firma prin care am plecat-ROMAGRIMEX-nu mai exista.
Cum pot sa rezolv aceasta problema pt.ca perioadel;e respective sa contribuie la pensie? .Multumesc!
Ce trebuie sa fac pt. a schimba o firma SA in SRL?
Am Hotararea AGA in acest sens.
Multumesc.
Buna ziua,
Sunt actionar la o firma care in anul 2011 a vandut catre alta firma o parte din cladirea unde isi are sediul si care ii apartine.Acum Contabilitatea a emis Orin de Plata enorm pentru IMPOZIT PE PROFIT cu toate ca profitul firmei este doar din vanzarea cladirii!Este corect?
Mentionez ca nu este vorba de o cladire noua si nici construita in vederea vanzarii.
Multumesc anticipat.
dumtras@yahoo.com
=D>
Buna Ziua,Dimineata,Seara sau orice o fi,
Stimate Doamne/Stimati Domni,
Am o problema si va rog sa ma ajutati cu un sfat,daca se poate ,cat mai documentat si motivat legal.Iata despre ce este vorba:
-In februarie 2009 am suferit un INFARCT in timpul serviciului,fiind internat de urgenta.Am suferit o interventie chirurgicala pentru montarea unui STENT pe vasul de sange infundat.Nu mai spun cat m-a costat toata internarea si cele ce au urmat.Ceea ce cred ca ar putea firma la care lucrez sa-mi plateasca este STENTUL respectiv pe care l-am cumparat,la vremea respectiva,de la o firma specializata,cu factura pe numele meu.
Dupa revenirea la locul de munca am facut un raport catre Administrator care mi-a aprobat decontarea acestei facturi de catre firma.Din pacate,pana in luna Decembrie 2011 firma a fost numai pe pierderi si nu a avut bani sa-mi deconteze aceasta factura.Acum firma are bani dar CONTABILITATEA spune ca nu exista suport legal pentru aceasta decontare!
Asa o fi?
Astept raspuns.
Cu stima,
dumtras.
Dca actiunile sunt NOMINATIVE,probabil se vor vinde,in functie de statutul asociatiei actionarilor,celor ce au drept de preemptiune.
Daca actiunile sunt "LA PURTATOR",atunci se tranzactioneaza direct intre posesor si cumparator iar cel ce le poseda are toate drepturile conferite de lege.O fi asa sau nu?!