avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate Dawio

Activitate Dawio

multumesc pentru raspuns! puteti specifica unde este prevazut ca se plateste DOAR impozit? ms!
Si eu sunt in aceeasi situatie! "Intrebare: se aplica ceva contributii (CAS, CASS, IMPOZIT) la dobanda legala calculata la netul sumei actualizate ?"
Multumesc frumos!

Răspuns la discuția modificare salariu
@ Vlad1968

cererea de chemare in judecata a formulat-o sindicatul, contestatia fluturasului a fost ideea mea.


@ freeelis

probabil, Dvs stiti mai bine de ce a fost solicitata aceasta!
Răspuns la discuția modificare salariu
freeelis a scris:

Fluturasul de salariu nu are cum sa-l conteste ...


in iulie 2010, cand a aparut taierea cu 25%, noi eram in concediu, am primit fluturas cu sumele aferente taiate si am rugat directorul sa stampileze fluturasul.....la proces judecatorul a cerut o "dovada" ca am contestat respectivele sume, si am depus contestatia fluturasului specificand ca nu am primit Decizie de reincadrare cu salariul taiat! totul a fost ok, am castigat procesul privind recuperarea diferentelor pe concediu! bineinteles, spetele sun diferite, eu am vrut doar sa arat ca in cazul nostru, judecatorul, a luat in considerare contestatia fluturasului stampilat, la modul "conform cu originalul"!
Răspuns la discuția modificare salariu
inca mai aveti timp sa contestati fluturasul! in eventualitatea unui proces va va ajuta!
Răspuns la discuția Reincadrare
multumes din inima pentru ajutorul acordat! va doresc o seara frumoasa si tot binele din lume!
Răspuns la discuția Reincadrare
Exista o anumita perioada de timp limitata in care pot sa fac o astfel de cerere?
Răspuns la discuția Reincadrare
Cred ca am gasit, sper sa fie buna! Multumesc.
[ link extern ]
Răspuns la discuția Reincadrare
freeelis a scris:

Legea nr.284/2010 nu este aplicabila in prezent ... instanta trebuia sa stie acest lucru ca prevederile Legii nr.284/2010 nu sunt in totalitate aplicable ... se poate face o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii pronuntate.


Multumesc frumos, ma scoateti din impas pentru a "n" oara....pentru astfel de cerere exista un formular tipizat?
Răspuns la discuția Reincadrare
Legea 285/2010 Art. 4
(1) Valoarea de referinta este de 600 lei.
(2) In anul 2011 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, denumita in continuare lege-cadru.
(3) Personalul platit din fonduri publice se reincadreaza, incepand cu 1 ianuarie 2011, pe clase de salarizare, pe noile functii, gradatii si grade prevazute de legea-cadru, in raport cu functia, vechimea, gradul si treapta avute de persoana reincadrata la 31 decembrie 2010.

Ordinul 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Ordin nr. 77/2011, ordin nr. 42/2011
II. Stabilirea salariilor lunare brute in anul 2011

A. In anul 2011, salariile de baza nu vor fi determinate pe baza valorii de referinta si a coeficientilor de ierarhizare prevazuti de Legea-cadru nr. 284/2010. In aplicarea art. 1 din Legea nr. 285/2010, la data reincadrarii personalului, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare va fi determinat prin majorarea cuantumului avut in luna octombrie 2010 cu 15%, dupa cum urmeaza:
S = salariul de baza brut corespunzator functiei din luna iunie 2010;
S1 = salariul de baza brut corespunzator functiei in perioada iulie—decembrie 2010; va fi stabilit prin inmultirea salariului de baza brut din luna iunie 2010 cu 75% [S1 = S * (1 – 25%)];
S2 = salariul de baza brut corespunzator functiei in perioada ianuarie—decembrie 2011 (salariul de baza la reincadrare conform Legii nr. 285/2010); va fi stabilit prin inmultirea salariului de baza brut din perioada iulie—decembrie 2010 cu 115% [S2 = S1 * (1 + 15%)

Din cele 2 documente mentionate, rezulta ca salariul la 01/01/2011 NU SE CALCULEAZA CONFORM Lg 284 ci se aplica Legea 285? Raspunsul Dvs este vital pentru mine, in sensul ca astfel pot sa conving contabila sa aplice DOAR prevederile si Normele de aplicare a Lg 285/2010, fara sa tina cont de Lg 284/2010! Multumesc!