Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reincadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reincadrare

Buna ziua, in perioada 01/01/2010-31/12/2010 am avut o Decizie de incadrare(X...) in care era stipulat salariul de incadrare 2926, spor conducere 28%, spor vechime 25%, total salariu de baza=4681lei.In urma unei Sentinte Civile definitiva si executorie, in perioada 01/01/2011-13/05/2011 trebuie sa se faca o noua reincadrare tinanad cont de Legea 284/2010, Legea 285/2010 si respectiva Decizie de incadrare(X...) ale carei elemente le-am precizat. Contabila unitatii NU STIE cum sa aplice Sentinta Civila,prin cele 3 elemente cerute. Rugaminte mare, ce salariu de incadrare urmeaza sa am prin executatrea Sentintei Civile dobandite? Multumesc din inima!
1. Incepand cu 1 ianuarie 2011, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare, astfel cum au fost acordate personalului platit din fonduri publice pentru luna octombrie 2010, se majoreaza cu 15%.

2. In aplicarea art. 33 din Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si a art. 4 alin. (3) din Legea nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice, prin act administrativ, personalul platit din fonduri publice se reincadreaza, corespunzator transelor de vechime in munca avute in luna decembrie 2010, pe functiile corespunzatoare categoriei, gradului si treptei profesionale detinute, stabilindu-se clasa de salarizare.

In acest sens, trebuie sa precizati functia corespunzatoare categoriei, gradului si treptei profesionale detinute in luna decembrie 2010.
Da, asta sustin si eu, aplicarea Art 1(1) din Legea 285, adica majorarea cu 15% a sal avut in oct 2010! Doar ca in Sentinta Civila, se cere si aplicarea Legii 284,in acest fel salariul la 1ian 2011 ar fi mai mic decat cel avut in oct 2010! Pe scurt daca aplica Legea 284(Anexa II, invatamant preuniversitar (2) director adj) salariul se diminuaeaza fata de cel avut in oct 2010, daca tine cont de Legea 285, art.1(1) si Decizia de incadrare(X...) se majoreaza cu 15% fata de oct 2010! Ufff....grea problema, pentru ca Instanta cere sa se tina cont de toate cele 3 elemente mentionate...
Legea 285/2010 Art. 4
(1) Valoarea de referinta este de 600 lei.
(2) In anul 2011 nu se aplica valoarea de referinta si coeficientii de ierarhizare corespunzatori claselor de salarizare prevazuti in anexele la Legea-cadru privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice, denumita in continuare lege-cadru.
(3) Personalul platit din fonduri publice se reincadreaza, incepand cu 1 ianuarie 2011, pe clase de salarizare, pe noile functii, gradatii si grade prevazute de legea-cadru, in raport cu functia, vechimea, gradul si treapta avute de persoana reincadrata la 31 decembrie 2010.

Ordinul 77/2011 privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 285/2010 privind salarizarea in anul 2011 a personalului platit din fonduri publice. Ordin nr. 77/2011, ordin nr. 42/2011
II. Stabilirea salariilor lunare brute in anul 2011

A. In anul 2011, salariile de baza nu vor fi determinate pe baza valorii de referinta si a coeficientilor de ierarhizare prevazuti de Legea-cadru nr. 284/2010. In aplicarea art. 1 din Legea nr. 285/2010, la data reincadrarii personalului, cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare va fi determinat prin majorarea cuantumului avut in luna octombrie 2010 cu 15%, dupa cum urmeaza:
S = salariul de baza brut corespunzator functiei din luna iunie 2010;
S1 = salariul de baza brut corespunzator functiei in perioada iulie—decembrie 2010; va fi stabilit prin inmultirea salariului de baza brut din luna iunie 2010 cu 75% [S1 = S * (1 – 25%)];
S2 = salariul de baza brut corespunzator functiei in perioada ianuarie—decembrie 2011 (salariul de baza la reincadrare conform Legii nr. 285/2010); va fi stabilit prin inmultirea salariului de baza brut din perioada iulie—decembrie 2010 cu 115% [S2 = S1 * (1 + 15%)

Din cele 2 documente mentionate, rezulta ca salariul la 01/01/2011 NU SE CALCULEAZA CONFORM Lg 284 ci se aplica Legea 285? Raspunsul Dvs este vital pentru mine, in sensul ca astfel pot sa conving contabila sa aplice DOAR prevederile si Normele de aplicare a Lg 285/2010, fara sa tina cont de Lg 284/2010! Multumesc!
Dawio, utilizator
Legea nr.284/2010 nu este aplicabila in prezent ... instanta trebuia sa stie acest lucru ca prevederile Legii nr.284/2010 nu sunt in totalitate aplicable ... se poate face o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii pronuntate.
freeelis a scris:

Legea nr.284/2010 nu este aplicabila in prezent ... instanta trebuia sa stie acest lucru ca prevederile Legii nr.284/2010 nu sunt in totalitate aplicable ... se poate face o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii pronuntate.

Multumesc frumos, ma scoateti din impas pentru a "n" oara....pentru astfel de cerere exista un formular tipizat?
Dawio, utilizator