avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate IonutTurlea

Activitate IonutTurlea

Ceea ce ma intereseaza este sa aflu daca imi este permis sa inchid balconul unui imobil aflat in patrimoniu national, si/sau am nevoie de aprobare de la o anumita institutie.Mentionez ca inchiderea se face printr-un sistem mobil ce permite deschiderea balconului total, si inchiderea lui la nevoie, nemodificandu-se aspectul cladirii (din exterior se vor vedea doar foile de geam complet transparent, fara stalpi de sustinere intre ele, prinderea facandu-se pe o sina aflata in interiorul balconului)

Multumiri anticipate.
Buna ziua, ma puteti ajunta cu un model mai personalizat de contestare a unui P.V. de contraventie ? detalii si argumente :

Fapta savarsita este prevazuta de :
-art 143/a rap 142/e din RAOUG 195/2002R si sanctionata de art. 100/2 si 108/11b/7 din OUG 195/2002 Rep. Dar art. 100/2 este:
"Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
...
2. nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si b);"

Argumente pentru anularea procesului verbal:
- art.2 nu prevede nici o sanctiune cu privirea la oprirea sau stationarea autovehiculului.
- neprevederea in PV a sanctiunii de ridicare;
- sanctiune eronata cu art. 100/2 din OUG 195;
- lipsa martorului;


- lipsa mentiunilor cu privire la functia agentului constatator
- nu se prezinta pericolul social al presupusei fapte;
- nu se precizeaza imprejurarile in care am fost gasit stationat, daca am avut luminile de avarie;
- neprecizarea masurii de ridicare a autovehiculului

- politistul nu mentioneaza unde a stat autovehicolul, era sau nu pe partea carosabila, adica era sau nu sub incidenta indicatorului care interzice oprirea/stationarea
- necorelarea intre distanta de la trecerea de pietoni si numarul casei in fata careia era oprita masina
- mentionarea mincinoasa a numarul casei si a distantei fata de trecerea de pietoni care interzice oprirea/stationarea;