Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala pentru parcare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala pentru parcare neregulamentara

Buna ziua, ma puteti ajunta cu un model mai personalizat de contestare a unui P.V. de contraventie ? detalii si argumente :

Fapta savarsita este prevazuta de :
-art 143/a rap 142/e din RAOUG 195/2002R si sanctionata de art. 100/2 si 108/11b/7 din OUG 195/2002 Rep. Dar art. 100/2 este:
"Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
2. nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora de catre conducatorii de vehicule, cu exceptia celor care conduc autovehicule prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si b);"

Argumente pentru anularea procesului verbal:
- art.2 nu prevede nici o sanctiune cu privirea la oprirea sau stationarea autovehiculului.
- neprevederea in PV a sanctiunii de ridicare;
- sanctiune eronata cu art. 100/2 din OUG 195;
- lipsa martorului;

- lipsa mentiunilor cu privire la functia agentului constatator
- nu se prezinta pericolul social al presupusei fapte;
- nu se precizeaza imprejurarile in care am fost gasit stationat, daca am avut luminile de avarie;
- neprecizarea masurii de ridicare a autovehiculului

- politistul nu mentioneaza unde a stat autovehicolul, era sau nu pe partea carosabila, adica era sau nu sub incidenta indicatorului care interzice oprirea/stationarea
- necorelarea intre distanta de la trecerea de pietoni si numarul casei in fata careia era oprita masina
- mentionarea mincinoasa a numarul casei si a distantei fata de trecerea de pietoni care interzice oprirea/stationarea;
Nu tin cu ,,ursul'', Doamne fereste ! dar cred ca te-a ,,incadrat'' bine ! Citez din OUG 195/2002, art 100 (2) :
,,(2) Amenda contraventionala prevazuta la alin.(1) se aplica si conducatorului de autovehicul sau tramvai care savarseste o fapta pentru care se aplica 3 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.b)''
Vezi ca la art 100 sunt ,,doi de doi'' :D , ca la romani : un doi simplu, adica 2 si un doi in paranteza, adica (2).
Ca in politie sunt oamenii care sunt si scriu cum scriu....
Citez din caracterizarea facuta de d-l chestor de politie Liviu POPA, seful Politiei Romane :
,,Sunt suficienti politisti betivi si nenorociti in politia romana !"
Cluj, 28 ian 2011

Acum despre pv : vad ca ai ceva idee, ia OG 2/2001 si vezi unde a gresit !
Ridicarea e alt pv, probabil in temeiul vreunei HCL data de niste id..ti care cred ca ei vor fi vesnic consilieri !
Vezi aici :[ link extern ] !
Foarte important : numai ofiterii si subofiterii care fac parte din politia rutiera indruma si controleaza circulatia, deci si sanctioneaza ! art 2 din OUG 195/2002 (sper sa nu gresesc !).
Eu zic sa iei titlul asa cum e si sa-l ,,dai'' la goagal ! Garantez ca ai ce face in sfarsitul asta de saptamana !
ContSters207277, utilizator
Daca acolo unde ati oprit se afla un indicator de interdictie a opririi ati fost in defect si sansele de anulare PV sunt minime. Dv insa aveti dreptul de a face contestatie si a o argumenta corespunzator.