avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters212788

Activitate ContSters212788

Discuție Mostenire
Buna ziua am si eu o intrebare.
Daca sunt intr'un proces civil ... pot deschide in acelasi timp un proces penal sau numai dupa finalizarea procesului civil?
Deoarece sunt in proces civil pentru o mostenire .... un certificat de mostenitor obtinut pe nedrept .. iar avocata care o am ma tot suceste ....:((
Discuție Pensie de urmas
Daca am o pensie de urmas de 350 de lei ...... si vreau sa ma angajez cu jumatate de norma la o firma ... ma pot angaja?
Ca am inteles ca te poti angaja dar salariu impreuna cu pensia sa nu depaseasca minimu pe economie .
:)
Răspuns la discuția Proces civil
Da,este dezbatuta,si a obtinut certificat de mostenitor unul dintre nepoti.
Discuție Proces civil
Bunicii mei sunt dati in judecata intr-un proces civil pentru ai da unui vecin o parte din teren.Acestia sunt decedati de 10 ani.Ce pot face?
Răspuns la discuția Anulare certificat de mostenitor
athe a scris:

cand a fost emis certificatul de mostenitor? in ce data?

Doi ani jumate.
Vreau sa dau in judecata pentru a i-se anula certificatu de mostenitor,deoarece nu a precizat de toti mostenitori ,la succesiune.Ce pot face pana la hotararea instantei pentru a se stopa vanzarea acestei mosteniri?
Dupa anularea certificatului de mostenitor,cum pot sa intru in drepturile mele de mostenitor de 1/2 din averea totala cu acte in regula?
Trebuie sa mai dau inca o data succesiunea care a fost data de unul dintre mostenitori?
Bunicii au decedat avand doi fii.
-Unul din fii a decedat
-Celalalt i-a revenit cota de 1/1,dar a decedat si acesta ulterior.
Noi suntem doi nepoti, eu de la fiul decedat ... iar celalalt de la fiul decedat ulterior.
Cine are dreptul la mostenire?
Copilul primului fiu sau copilul celui de al doilea fiu care a decedat ulterior?
Care este perioada de timp in care se poate anula un titlu de mostenitor ?
Răspuns la discuția Mostenire fara rezultat
Mahetin a scris:

Dumneavoastra nu aveti calitate de mostenitor al unchiului dvs atata timp cat el are un copil.

In cazul mostenirii bunicilor termenul de reductiune a libertatilor excesive este prescris, asa cum spune si colega de mai sus.

Eu sunt in calitate de nepot al bunicilor dupa tatal meu decedat inaintea bunicilor ..... nu sunt in calitate de mostenitor al unchiului meu ... persoana in cauza este unchiul meu si fiul acestuia ....
Daca doresc sa aflu piesele unui dosar trebuie neaparat apelat la instanta?? Sau pot sa aflu si fara a da in judecata persoana in cauza?
Răspuns la discuția Mostenire fara rezultat
romascanu a scris:

ingerunegru a scris:

eu ca nepot voi mai putea face ceva??


Intotdeauna se poate face (cere) ceva, DAR daca au trecut mai mult de 3 ani de la moartea bunicului si respectiv a bunicii e doar pierdere de vreme si de bani.
3 ani = termenul de prescriptie al actiunii in reductiunea liberaliatii excesive.

Dupa moartea bunicilor a trecut mai mult de 3 ani .... dar dupa moartea unchiului meu au trecut exact 3 ani .... in aceasta situatie as mai putea sa fac ceva tinand cont ca tot 3 ani au trecut de cand sau facut si acele acte cu titlu de mostenitor??