Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire fara rezultat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire fara rezultat

Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului lui , eu ca nepot voi mai putea face ceva?? Tatal meu a decedat primul, bunicii mei dupa el iar unchiului meu i'au lasat testament revenindui cota de 1/1 ... acesta lasandu-i la randul lui toata averea fiului sau. Intrebarea mea este eu ca nepot din partea fiului decedat inaintea bunicilor de ce nu imi revine nimic? Sau de ce nu am fost instintat de acel titlu de mostenitor?
Ce fel de testament este, olograf, autentic? Cand a fost scris?

Din punctul meu de vedere testamentul va fii anulat in instanta pentru ca incalca rezerva testamentara a dvs ca descendent al tatalui dvs.

Testamentul poate fi anulat daca:

1. testatorul nu intrunea, la data intocmirii si semnarii testamentului, conditiile impuse de lege:
- testatorul este minor si nu a implinit varsta de 16 ani
- testatorul a implinit varsta de 16 ani, dar a dispus prin testament de mai mult de jumatate din ceea ce ar putea dispune
daca ar fi major
- minorul a dispus prin testament in favoarea tutorelui sau (cu exceptia cazului cand acesta este si ascendentul
minorului)
- testatorul nu avea discernamant
- testatorul nu avea capacitate de exercitiu
- consimtamantul testatorului a fost viciat prin: eroare, violenta sau dol

2. testamentul incalca dispozitiile legale privind forma sau fondul
- testamentul nu a fost redactat in scris
- testamentul olograf nu este scris si semnat de catre testator
- s-a testat in favoarea unor persoane carora legea le interzice a primi prin testament: medicii, farmacistii care l-au tratat
pe testator de ultima boala din cauza careia moare, interdictia fiind valabila si pentru preotii care l-au asistat din punct de
vedere religios pe testator in timpul ultimei boli; ofiterii cu care testatorul calatoreste, daca nu sunt rude cu calatorul; unii
cetateni straini si apatrizii care nu pot dobandi dreptul de proprietate asupra terenurilor in Romania.
- legatarii (mostenitorii testamentari) nu au capacitate de folosinta ori de exercitiu
- testamentul nu poarta asupra unui obiect determinat sau determinabil
- testamentul nu are o cauza morala si licita
- testamentul incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatar
ingerunegru a scris:

eu ca nepot voi mai putea face ceva??

Intotdeauna se poate face (cere) ceva, DAR daca au trecut mai mult de 3 ani de la moartea bunicului si respectiv a bunicii e doar pierdere de vreme si de bani.
3 ani = termenul de prescriptie al actiunii in reductiunea liberaliatii excesive.
romascanu, moderator
romascanu a scris:

ingerunegru a scris:

eu ca nepot voi mai putea face ceva??

Intotdeauna se poate face (cere) ceva, DAR daca au trecut mai mult de 3 ani de la moartea bunicului si respectiv a bunicii e doar pierdere de vreme si de bani.
3 ani = termenul de prescriptie al actiunii in reductiunea liberaliatii excesive.

Dupa moartea bunicilor a trecut mai mult de 3 ani .... dar dupa moartea unchiului meu au trecut exact 3 ani .... in aceasta situatie as mai putea sa fac ceva tinand cont ca tot 3 ani au trecut de cand sau facut si acele acte cu titlu de mostenitor??
Dumneavoastra nu aveti calitate de mostenitor al unchiului dvs atata timp cat el are un copil.

In cazul mostenirii bunicilor termenul de reductiune a libertatilor excesive este prescris, asa cum spune si colega de mai sus.
Mahetin a scris:

Dumneavoastra nu aveti calitate de mostenitor al unchiului dvs atata timp cat el are un copil.

In cazul mostenirii bunicilor termenul de reductiune a libertatilor excesive este prescris, asa cum spune si colega de mai sus.

Eu sunt in calitate de nepot al bunicilor dupa tatal meu decedat inaintea bunicilor ..... nu sunt in calitate de mostenitor al unchiului meu ... persoana in cauza este unchiul meu si fiul acestuia ....