avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate nsb

Activitate nsb

buna ziua,
locuiesc in mediu rural, si am vecinii sin fata cat si din spate care cresc pasari si animale. nu m-ar deranja cu nimic acest lucru dar pasarile (peste 15) le au exat langa casa si langa gardul meu(eu am construit acest gard pe langa gardul existent deci este pe locul meu) in conditiile in care dupa ce am construit gardul ei au anulat "gardul" care il aveau (ceva din niste sarme si fier beton infipt in pamant) si toate mirosurile vin la mine. deasemenea au si porc care tot langa gardul meu este. deci mai ales vara cand este cald nu pot sa deschid un geam de mirosurile care vin, plus sunt si multe muste, chiar si soreci si sobolani. am construit gard cu fundatie jos si in sus din lemn inideea ca mai stopez din aceste mirosuri dar nu am reusit mare lucru.
va rog sa-mi spuneti ce pot face? daca exista legal o posibilitate de ai determina sa-si mute pasarile si porcul mai departe de casa? daca pot reclama la protectia mediului sau la inspectia sanitar-veterinara deoarece nu este nimic amenajat si toata mizeria ramne pe loc.
la actele necesare intabularii dreptului de proprietate in baza hotararii judecatoresti se cere si dovada achitarii impozitului pe venitul obtinut din transferul proprietatii, cum se obtine acest document daca persoana in cauza refuza sa-mi dea o copie dupa dovada platii impozitului? ce trebuie facut in acest caz(persoana respectiva a platit impozitul in 2011)
am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare in 2008 cu o persoana fizica pe un loc de casa si o casa construita in aclasi an, cu conditia ca in februarie 2009 sa facem actu de vanzare cumparare. Din pacate dl respectiv a amanat acest lucru si am fost nevoit sa-l dau in judecata, unde am obtinut castig de cauza si hotararea a ramas definitiva. Cand am incercat la cadastru sa fac inscrierea in cartea funciara mi s-a comunicat ca printre documentele cerute trebuie sa mai aduc si dovada transferului de proprietate, care asa cum am aflat este de fapt dovada de la circa financiara ca dl respectiv a declarat suma la fisc si a platit impozitul aferent, ceea ce nu s-a intimplat. acum eu cum pot rezolva aceasta problem? va rog daca puteti sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat.
multumesc