avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate flavius32

Activitate flavius32

Va rog sa-mi spuneti cate ore poate sa munceasca pe zi/saptamana, o persoana care este incadrata la o unitate de salvare (personalul care munceste pe salvare). Va rog de asemenea sa-mi precizati daca in afara de Codul Muncii, mai exista un alt act normativ care reglementeaza timpul de lucru in cadrul Ministerului Sanatatii in general, respectv unitatilor de salvare, in special.
Va multumesc anticipat!
Lucrez la o firma care a fost sanctionata contraventional de ITM. Am contestat amenda si am pierdut si in prima instanta si in recurs. Va rog sa ma lamuriti si pe mine, cine trimite dispozitivul hotararii la finante in vederea punerii in executare a amenzii contraventionale, ITM -ul sau instanta de judecata? Cum se interpreteaza prevederile art. 39 din OG nr. 2/2001? Unii spun ca instanta este cea care va trimite decizia la finante pentru a fi executata, altii spun ca ITM -ul o trimite. In aceste conditii, va rog sa ma lanuriti si pe mine, conform art. 39 din OG nr. 2/2001, cine trimite decizia la finante, in vederea executarii?
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca o instututie publica vrea sa conteste la Curtea de Apel o incheiere a Curtii de Conturi, prin care i- a fost respinsa o contestatie, trebuie sa se plateasca taxa de timbru sau nu? Va rog sa-mi indicati si textul legal daca este posibil. Va multumesc anticipat.