avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate alinanicorici

Activitate alinanicorici

Vecina mea doreste sa semnez un act notarial prin care sa o asigur ca nu ii restrictionez accesul la instalatia de apa niciodata - bransamentul de apa se se afla pe proprietatea mea.

As dori sa stiu :

- La ce riscuri ma expun in acest caz?

- Daca casa va fi vanduta acest act se va transfera automat in responsabilitatea noilor proprietari? ei vor fi obligati sa respecte actul semnat de noi?

Multumesc
Buna ziua,


As dori un raspuns la urmatoarele probleme:

1. Locuiesc intr-o casa nedezmembrata - un duplex cu doi proprietari. Exista un bransamentul de apa care se afla pe proprietatea mea, iar emiterea facturii de apa se face in urma citirii indexului de pe bransamentul respectiv. La vecina de duplex merge o teva prin care se alimenteaza cu apa de la bransament si are un contor propriu nstalat dar nu de cei de la apa. avem nenumarate discutii in ceea ce priveste plata facturii de apa. As dori sa stiu daca e posibil sa se emita facturi separate pentru cele doua duplexuri.

2. Vecina doreste sa semnez un act notarial prin care sa o asigur ca nu ii inchid apa niciodata.
- La ce riscuri ma expun in acest caz?
- Daca casa va fi vanduta acest act se va transfera automat in responsabilitatea noilor proprietari? ei vor fi obligati sa respecte actul semnat de noi?

Multumesc
Si eu am calitatea de proprietar, numai ca, cutia de gaz este in dreptul partii vecinei, iar din cate am inteles nu se pot pune doua cutii pe o casa cu acelasi numar.
Buna ziua,

As dori sa stiu ce pot face in urmatoarea situatie.

Locuiesc la o casa in care suntem doi proprietari. Vecina mea este racordata la reteau de gaz metan si doresc sa fac acelasi lucru si eu. Pentru ca nu exista dezmembrare pe casa...cei de la eon imi solicita acordul vecinei ptr racordare.
Aceasta nu este de acord sa ma lasa sa ma racodez fara suma de 3000 Ron ( pe care o considera ea ok - fara sa evalueze cineva cat costa real bransarea in ziua de azi).
Ce pot face in aceasat situatie? Conform legii 351/2004 art 85 lit g ...pot face o declaratie notariala cum ca sunt de acord sa platesc cota parte din investitia facuta de ea. Problema este ca cei de la EON nu accepta declaratia respectiva...pentru ei racordul se face doar cu acordul proprietarului retelei.
Mentionez ca locuiesc in Timisoara.

Multumesc
Imobilul este deja impartit in cf....suntem doi proprietari care avem cate jumatate din imobil. In cf aparem amandoi cu terenul aferent si zona din imobil aferanta. Problema este ca eu vreau sa am bransament separat de gaz....si cum avem acelasi numar pe casa nu pot decat sa ma leg la bransamentul vecinului (care imi cere o suma prea mare de bani). Solutia ar fi sa dezmembrez sau sa apartamentez casa mea...sa sa pot sa imi fac bransament separat de gaz sau orice altceva doresc...fara sa ii cer acordul vecinului la notar de fiecare data cand fac o schimbare. Problema este ca vecinul nu e de acord sa vina sa semenze pentru dezmembrare/apartamentare. Mai e vreo solutie inainte de a-l actiona in judecata? am sanse de castig daca il actionez in judecata?
buna ziua, as dori sa stiu ce pot face in cazul in care coproprietarii unui imobil nu sunt de acord cu dezmembrare si nu vor sa-si dea acordul voluntar la notar in acest sens. ce solutii am ?

multumesc


Răspuns la discuția dezmembrare casa
din cate am inteles de la un topograf, este nevoie de acordul fiecarui proprietar care apare pe cf pentru dezmembrare. Ce se poate face in cazul in care ceilalti proprietari nu sunt de acord cu dezmembrarea si nu vor sa-si dea acordul la notar in acest sens. exista vreo cale prin care acestia pot fi "obligati" sa acceptate dezmembrarea?

multumesc
Buna ziua,

1. sunt proprietara unei case dintr-un duplex la care nu s-a efectuat dezmembrarea.
pe cf apar cele doua case cu proprietarii aferenti.
As dori sa vand partea mea si as vrea sa stiu daca pentru acest lucru am nevoie de acceptul vecinilor.
2. cum se poate efectua dezmembrarea....este nevoie de acordul vecinilor? care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez si care ar fi costurile?


multumesc