avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate voinea75

Activitate voinea75

Buna ziua,

Va rog daca stie cineva sa-mi raspunda.

Proces partaj inceput in mai 2011.
S-a terminat judecata de la fond.Acum suntem in faza de dupa comunicarea deciziei din apel.
Eu am fost singura care am facut apel. Partea adversa n-a facut apel, n-a depus intampinare nici in termenul legal si nici ulterior, in schimb a venit cu o proba(inscris) si a depus-o la ultima sedinta din apel.Motivarea instantei de apel a tinut cont de aceasta proba ca sa motiveze decizia data.

Pot sa mentinez in motivele de recurs (in faza de recurs) ca partea adversa era decazuta din dreptul de a mai ridica exceptii si a depune probe?


Este abrogata acest aspect? (in sensul decaderii din dreptul de a mai depune probe)


Va multumesc frumos
Răspuns la discuția Am pierdut citatia. Ajutor!
Sa va dea dumnezeu sanatate. Multumesc frumos pt raspuns. Am gasit. Exact 5 lei trebuie sa fie valoarea timbrului judiciar.
Mi-a venit ciatie sa platesc taxa judiciara de timbru in valoare de 2000 lei si timbru judiciar in valoare de x lei.
Am pierdut ciatia.
Taxa judiciara de timbru am retinut ca este de 2000 lei, dar timbrul judiciar nu mai stiu cat era. Posibil sa fie suma fixa, adica 5 lei?

Multumesc frumos.
Intreb totusi, daca fostul sot vrea sa locuiasca din nou in imobil, nu el trebuie sa se adreseze instantei cu o cerere de reintegrare? Cititi mesajul principal. Acolo am detaliat in ce conditii a plecat.

Va multumesc pt ajutor.
Va multumesc frumos pt raspuns D-na avocat Adriana Marginean
va multumesc frumos domnule avocat,
mai era si o a treia intrebare, va rog.

pot cere in apel sa ne lase pe noi partile, sa vindem imobilul pe piata libera?
Partaj imobil coachizit.
La fond am cerut sa constate instanta contributia mea exclusiva si sa-mi atribuie imobilul mie. In subsidiar am cerut cam acelasi lucru (drept de creanta).
Instanta de fond mi-a atribuit imobilul mie si sa-l despagubesc pe el cu jumatate din val imobilului. (deci s-a dat 50-50).
Am facut apel. N-am motivat inca apelul.
Intentionez sa contest dreptul de creanta pe care instanta de fond nici macar nu s-a pronuntat.
Posibil ca in apel situatia sa ramana la fel ca la fond. Valoarea imobilului stabilita prin expertiza de la fond este ffff mare comparativ cu momentul actual.
Intrebari:
-Pot cere o noua expertiza?(am facut obiectiuni la rap de expertiza de la fond)
-Taxex jumatate de la fond pt ca cer aceasta expertiza? (Mentionez ca pe dreptul de creanta stiu ca trebuie sa taxez jumat de la fond)
-Pot solicita instantei sa ne lase sa vindem imobilul pe piata libera?

Multumesc
Multumesc frumos, Domnule Ciprian.
Hotararile (sentintele) primei instante sun intotdeauna definitive si executorii? Asta trebuie sa inteleg? Pe mine chiar ma avantajeaza acest lucru.
Nu e definitiva si irevocabila. Am facut eu apel si am contestat valoarea prea mare a sultei. Apelul nu s-a terminat inca.
Va rog, daca stie cineva sa-mi raspunda.
Pe scurt:
- divort pronuntat in ian 2011
- partaj imobil coproprietate data sentinta in oct 2011 (la fond)
- mi-a fost dat mie imobilul in intregime si in natura, obligandu-ma sa dau sulta
- am facut apel eu, contestand valoarea prea mare a sultei stabilita la fond
- acum fostul sot vrea sa intre cu forta in imobil si sa locuim din nou impreuna
- el a plecat din acest imobil (dec 2010) de buna voie dandu-mi in scris ca e de acord sa schimb yala de acces si sa nu mai intre pana nu se termina partajul.
El, mai are vreun drept legal sa locuiasca in acel imobi?

Va multumesc frumos