avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters21422

Activitate ContSters21422

Multumesc mult pentru promptitudine si pentru raspuns. Este necesara prezenta unchiului la notar?
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:
“Daca in timpul casatoriei sotia primeste niste bani de la unchiul sau si cumpara un imobil pe numele ei, poate fi executata silit pentru o datorie a sotului dinainte de casatorie? Mentionez ca sotii nu au alte bunuri mobile sau imobile nici in comun nici separat.”
Va multumesc.
Va rog mult daca stie cineva sa-mi raspunda la urmatoarea intrebare:
Care este nr. legii sau a ordonantei care se refera la recipientele (acvarii, boluri) in care se comercializeaza produse in vrac (biscuiti, covrigei)?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția indemnizatie intretinere copil
Va multumesc mult pentru raspuns.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Sunt angajata cu norma de 2 ore la o firma si platesc darile la stat conform nomei de munca. Intre timp am ramas insarcinata, am 2 luni si vreau sa stiu daca, cu aceasta cotizatie am dreptul la indemnizatia de intretinere copil?
Am lucrat intre timp la o alta firma care din pacate s-a dovedit a fi neserioasa si nu mi-a facut contract de munca. In prezent imi caut un loc de munca, deci situatia ivita nu e din comoditate, s-a intamplat.
Multumesc pentru raspunsuri.
Incearca tot posibilul sa rezolvi problema pe cale amiabila, pentru ca in proces e groaznic prin ce vei trece! Eu am avut o experienta similara cu ex-ul meu si am ajuns la proces. Nu numai ca a durat aproape un an, dar a iesit cu violenta din partea lui si am pierdut cu toata dreptatea pe care am dovedit-o ba mai mult, a trebuit sa-i mai dau eu bani! Stupid, nu-i asa? Si totusi s-a intamplat! Si nu m-a lasat in pace inca un an de zile. A fost groaznic si nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva! Nu vreau sa-ti tai iluzia ca poti castiga, insa daca ajungi la proces ai nevoie de un avocat foarte bun. Succes! Iti tin pumnii sa rezolvi favorabil tie.
Răspuns la discuția custodie copil
Si drept sa-ti spun, eu consider ca spre binele copilului, dupa divort custodia ar trebui sa fie comuna.
Răspuns la discuția custodie copil
Multumesc mult pentru opinie. Gasesc interesanta ideea ta cu fundatia si sincer m-as bucura sa-ti fiu utila in aceasta directie. Ma revolta foarte tare nedreptatea si vreau sa fac ceva in acest sens! In urma cu cativa ani am pierdut si eu un proces, cum se spune am murit cu dreptatea in mana si mi-am simtit inima impietrita. Si nu ma pot consola cu ideea ca nedreptatea trebuie sa mai castige teren. In situatia de fata tatal se simte descurajat din cauza anomaliilor din sistem.
Răspuns la discuția custodie copil
Nu sunt eu in situatie. Desi sunt femeie, mi se pare nedrept sa fie favoritisme pentru femei. Pentru ca unele chiar nu merita !
In situatia de fata problema e ca tatal chiar merita custodia.
Discuție custodie copil
Ce sanse poate avea un tata sa obtina custodia copilului in situatia urmatoare: Este vorba despre un cuplu care nu locuia impreuna, iar copilul a aparut accidental. Copilul nascut are acum 7 luni, este recunoscut de tata, iar in urma cu vreo 2 luni a avut loc casatoria, insa doar pentru binele copilului. Relatia nu a mers bine intre cei doi inca de la inceput, insa acum certurile s-au accentuat. Mama nu se ocupa deloc de treburile gospodaresti, nu se trezeste noaptea sa ingrijeasca copilul, aceste lucruri facandu-le tatal. Tatal sustine financiar familia, mama jigneste tatal si are pretentii materiale exagerate din partea tatalui. Este de fapt o nepotrivire de caracter intre cei doi, insa mama nu accepta solutia divortului, iar tatal se teme ca-si va pierde dreptul de a ingiji copilul. Poate sa obtina custodia tatal? Sau chiar daca mama o va obtine, poate tatal sa obtina dreptul de a avea grija de copil jumatate din timp? Multumesc