Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

Ce sanse poate avea un tata sa obtina custodia copilului in situatia urmatoare: Este vorba despre un cuplu care nu locuia impreuna, iar copilul a aparut accidental. Copilul nascut are acum 7 luni, este recunoscut de tata, iar in urma cu vreo 2 luni a avut loc casatoria, insa doar pentru binele copilului. Relatia nu a mers bine intre cei doi inca de la inceput, insa acum certurile s-au accentuat. Mama nu se ocupa deloc de treburile gospodaresti, nu se trezeste noaptea sa ingrijeasca copilul, aceste lucruri facandu-le tatal. Tatal sustine financiar familia, mama jigneste tatal si are pretentii materiale exagerate din partea tatalui. Este de fapt o nepotrivire de caracter intre cei doi, insa mama nu accepta solutia divortului, iar tatal se teme ca-si va pierde dreptul de a ingiji copilul. Poate sa obtina custodia tatal? Sau chiar daca mama o va obtine, poate tatal sa obtina dreptul de a avea grija de copil jumatate din timp? Multumesc
ContSters21422, utilizator
Avand in vedere varsta copilului - 7 luni - nu cred ca este posibil ca tatal sa obtina custodia.
Divortati si cereti un program de vizitare minor.
Nu sunt eu in situatie. Desi sunt femeie, mi se pare nedrept sa fie favoritisme pentru femei. Pentru ca unele chiar nu merita !
In situatia de fata problema e ca tatal chiar merita custodia.
Numai in instanta tatal poate obtine custodia...ATENTIE!!! In Romania instantele au tendinta de a oferi custodia copiilor MAMELOR indiferent de situatie...Sunt patit: Autoritatea tutelara a opinat in favoarea mea in privinta copilului(mama nu are unde sa locuiasca,adultera,nu are venituri:demonstrat cu martori si inscrisuri)dar instanta a hotarat altfel...ACUM fetita mea nu merge la scoala,nu are imbracaminte desi platesc pensie de intretinere(maricica)!!!!!!!!!!!NU EXISTA DREPTATE IN ROMANIA!!!Persoana respectiva sa incerce DAR...NU CRED!!!!!!!!!!
Eu am trecut printr-o lupta cu mentalitatea ca doar mama, indiferent cum este si cat e de interesata de copil, e cea la care trebuie sa stea acesta.
Nu vreau sa te descurajez, dar e foarte greu sa obtina un tata custodia copilului. Oricum, e un proces de lunga durata.
Ma gandesc foarte serios sa infiintez o fundatie care sa ajute tatii carora le sunt incalcate flagrant toate drepturile si care nu sunt considerati "la fel de parinti" ca mamele.
In marea majoritate a tarilor civilizate, mama si tatal sunt considerati parinti egali in drepturi si indatoriri, chiar si dupa divort, exista custodia comuna asupra coliilor, etc....
Mult curaj si daca te pot ajuta in vreun fel, ma gasesti pe net!
Multumesc mult pentru opinie. Gasesc interesanta ideea ta cu fundatia si sincer m-as bucura sa-ti fiu utila in aceasta directie. Ma revolta foarte tare nedreptatea si vreau sa fac ceva in acest sens! In urma cu cativa ani am pierdut si eu un proces, cum se spune am murit cu dreptatea in mana si mi-am simtit inima impietrita. Si nu ma pot consola cu ideea ca nedreptatea trebuie sa mai castige teren. In situatia de fata tatal se simte descurajat din cauza anomaliilor din sistem.