avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 658 soluții astăzi
Forum Activitate bigi

Activitate bigi

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca aveti noutati legate de schema de ajutor de stat, pentru sectorul cultural, masura D -granturi pt librarii. Cum se procedeaza, ce documente se depun, termene, unde se depun documentatiile, etc. Precizez ca am facut inscrierea firmei pe platforma culturadata. multumesc
Răspuns la discuția GDPR-in resurse umane/Revisal
si legat de prima parte a sesizarii mele ce stiti?
Buna ziua
Noul GDPR, care a intrat in vigoare in 25 mai 2018, aduce modificari sau obligatii noi in Resurse umane sau in Revisal? Va intreb daca trebuie intocmite acte aditionale la contractele de munca sau modificari in fisa postului sau trebuie operat ceva in plus in revisal. Am auzit "zvonuri" pe internet ca ar fi aparut o versiune noua la revisal acum in luna iunie, asa sa fie oare?
Multumesc anticipat pt raspuns
Buna ziua

Este posibil si legal ca dreptul de proprietate asupra unui imobil si terenul aferent sa fie transmis catre o alta persoana, daca terenul aferent este subiectul unui litigiu? Daca da, ce se intampla cu procesul aflat pe rol?
Astept raspunsul dv. Multumesc
Răspuns la discuția Inchidere contract in REVISAL
Buna ziua
In cazul demisiei, care este articolul din codul muncii pe baza caruia isi intocmeste angajatul cererea de demisie: art 55 lit.c sau art 81 alin 1. ? La operarea in revisal stiu ca demisia se opereaza cu art 81 alin 1.
astept raspunsul dv. multumesc
Buna
am o firma (comert en gros) care face importuri de bunuri, care vin ambalate pe paleti, in cutii de carton si folii de plastic. Pana la sfarsitul lui 2015 am colaborat cu o firma autorizata pt preluarea responsabilitatii valorificarii deseurilor de ambalaje. Anul acesta nu am prelungit contractul cu firma respectiva. Intrebarea mea este daca eu ca si firma pot declara pe cont propriu la Fondul de Mediu cantitatile de ambalaje introduse pe piata , si daca da ,care este procedura, cat se declara (procentual) la reciclare, respectiv la alte metode. Suma rezultata din aceste calcule se plateste lunar direct la fondul de mediu, daca bine am inteles. In fapt ambalajele de care v-am spus la inceput (paleti, cutii, folii) noi nu le aruncam, pur si simplu le refolosim atunci cand marfa este vanduta, aceasta se trimite clientului pe palet sau in cutii, etc. Am studiat legea , dar credeti-ma pur si simplu am ramas in ceata. sunt prea multe trimiteri la alte si alte acte normative. In cazul meu cum este corect si legal: pot declara direct la afm sau trebuie sa fac din nou contract cu o firma de preluare a responsabilitatii valorificarii deseurilor?
multumesc anticipat pt raspuns
Răspuns la discuția Parat decedat, continuare proces

Buna ziua
Ce se intampla in cazul in care paratul dintr-un proces civil decedeaza inainte de a se finaliza procesul? Se suspenda cumva procesul? Va rog sa ma lamuriti care este procedura in acest caz. Mentionez ca sunt mostenitori 2 fii.
Multumesc


Răspuns la discuția Parat decedat, continuare proces
Buna ziua
Ce se intampla in cazul in care paratul dintr-un proces civil decedeaza inainte de a se finaliza procesul? Se suspenda cumva procesul? Va rog sa ma lamuriti care este procedura in acest caz.
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti intr-o problema care tine de sfera achizitiilor publice.
La o licitatie unde se solicita prezentare de mostre pt. toate produsele ofertate impreuna cu oferta depusa se poate depune doar o declaratie pe proprie raspundere conform art. 11 alin. 4 din H.G 925/2006 coroborat cu art. 176 lit. d.) si art.188 lit. e.) din O.U.G. nr. 34/2006 in loc de mostre? Este admisibila o asemenea oferta din punct de vedere legal? Mentionez faptul ca in fisa de date la sectiunea ”Capacitatea tehnica si/sau profesionala” “Informatii minime necesare pt evaluarea respectarii cerintelor mentionate” se solicita mostre ale fiecarui produs ofertat conform cerintelor din caietul de sarcini.
Astept raspunsul dv.
Multumesc
Buna ziua

SE pot depune actele necesare eliberarii cartii de identitate inainte de implinirea varstei de 14 ani si daca da cu cat timp inainte? In speta ar fi vorba de un minor care implineste 14 ani in 17 decembrie, si parintii vor sa depuna actele in noiembrie.
Astept raspuns.
Multumesc