avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1899 soluții astăzi
Forum Activitate razerul

Activitate razerul

Mda, aveti dreptate dar, in primul rand mizezi pe seriozitate care din pacate este *subtire se pare in Romania*, seriozitatea seamana de fapt cu cea a clasei politice care legifereaza, in interesul cui ???..... , pentruca, asemenea detalii din contracte sunt facute prin *acceptarea tacita - sau intentionata - a celebrilor decidenti politici*, omul de rand ... la mila domnului !. asta e !!!, omul de rand *nu legifereaza, el se bazeaza pe legiuitor * !!!!!!!!.
Adica, dupa ce am achitat si costurile in avansa, statul roman ma lasa prin legile tampite, la mana sau vrerea unui operator de servicii privat ?. Asta este singura solutie ?, respectiv *si cu banii luati si ... din moment ce nici la mail nu raspuns aia !!!, sau, telefonic ca ... camnd va fi vrem,ea buna !!! nu se sti8e cand vor termica lucrarile ... fara cuvinte !.
Adica, dupa ce am achitat si costurile in avansa, statul roman ma lasa prin legile tampite, la mana sau vrerea unui operator de servicii privat ?. Asta este singura solutie ?, respectiv *si cu banii luati si ... din moment ce nici la mail nu raspund aia !!!, sau, telefonic ca ... atunci cand va fi vremea buna !!! nu se stie cand vor termica lucrarile ... fara cuvinte !. Asa tara asa legi !.
Am semnat un contract pentru racordare la coloana de gaz, coloana este amplasata pe partea cealalta de strada, pentru mine trebuie facuta *subtraversarea*, pentru care am achitat suma de 7300 lei in avans, in luna ianuarie anul curent. Din motive ce tin de vreme, au proimis ca incep lucrarile incepăand cu luna aprilie a.c., nu a fpst sa fie asa. Pentru ca in contractul incheiat cu ei nu exista nici o prevedere sau termen in care sa se achita de obligatia pentru care am achitat intreaga suma in avans, la mijlocul lunii aprilie a.c. le-am trimis un mail prin care le-am solicitat sa-mi comunice *o data concreta* dar, nu am primit nimic, nici un raspuns ca ma vor contacta ... nimic. Care ar fi solutia legala pe care o pot folosi. Multumesc anticipat pentru sprijin.
In localitate au *sa-i spunem terminat lucrarile de instalare a coloanelor de gaz, urmand racordarea persoanelor casnice*. In unele zone, coloanele au fost instalate doar pe o parte strazii, urmand ca pentru cei care au case pe cealalta parte, se se faca subtraversarea pe sub strada si racordarea in sine. Costurile acxestei operatiuni sunt serioase ridicandu-se la circa 7 000 lei, impuse clientilor casnici, reprezentand :costuri avize si autorizartii, costuri proprii ale oiperatoruluiu, componenta a tarifului de racordare, costuri efective (standard de executare a racoirdarii, cvost unitar pentryu fiercare metru de racord, costuri ocazionale), vostyuri executare lucrariu de refacere trotuare, asfaltare, carosabil, costuri executare si montare echipamente, costuri de urmarire a lucrarilor si receptie tehnica si punere in functiune, . Am incercat sa gasesc in *hatisul legislativ, ANRE, etc* care este baza legala a impunerii acestor costuri in spatele consumatorului casnic - peste 7 000 lei, dar, exte complicat de descusut. Este cineva in tema cu acest *hatis ,legislativ* care sa lumineze aceasta situatie ?, Multumesc anticipat.
O greșeală de operare a plății unei obligații (achitată la timp), a dus la blocarea contului bancar, banca retininandu-mi comision de instituire, ulterior de încetare a blocării contului, fără a avea nici o vina, eu. Care este modalitatea legala de recuperare a valoarii comisioanelor in situația in care eu nu am nici o vina, aceasta aparține in totalitate platformei Ghiseul.ro.., am transmis dovada de achitare inclusiv băncii dar fără ca eu sa am vreo vină, comisioanele mi-au fost reținute mie, ba, chiar cand eram on străinătate lasandu-ma fără bani câteva zile.Mulțumesc anticipat pentru informație.
Multumesc pentru raspuns dar, cred ca plangerea pentru tulburare de posesie respectiv nerespectarea hotararii judecatoresti ar fi mai nimerita.
Buna ziua, in urma unui proces pe fond funciar, am castigat drepturile legale, persoana care a ocupat abuziv terenul pana atunci insa, refuza sa recunoasca sentinta si prin comportament vehement si amenintator declarand ca nu va recunoaste niciodata acea hotarare, comportamentul lui amenintator fiind aratat si la data cercetarilor de catre politie. Au urmat un proces pentru "nerespectarea hitararii judecatoresti", instanta clementa l-a amendat, a urmat un alt proces tot pengru aceiasi fapt insa rezuoltata cu cu clementa instantei si ... desi prin instanta al-a cp0ndamat la cateva luni inchisoare, curtea de apel a desfiinta hotararea aplicand amenda. Si la ora actuala, persoana respectiva ocupe abuziv terenul desi i-a fost pus in vedere prin fiecare decizie sa lase proprietarul sa intre iun drepturile legale. Intrebarea este, ce se poate face, o noua plangere la politie, parchet ... .Multumesc anticipat pentru o indrumare utila.
Buna ziua, multumesc pentru sfat, as fi dorit "o baza legala" concreta.
Buna ziua, in zona au inceput lucrari de reabilitare (reasfaltare) a strazii doar ca, din cele 3 guri de canal de captare a apei rezultate in urma ploilor, singura functionala 100 % - pe care o firma de constructii serioasa ar fi acoperit-o cu un capac, provizoriu pentru a o proteja -. fost efectiv umpluta de bucati de ciment rezultat din spargerea caminului si ulterior de asfaltul "raschetat", pana la nivelul strazii. Curatarea canalului de asfaltul raschetat de marimea "aproape a fainii" ar putea fi facuta doar de un "aspirator de covoare". In zona, ultimele ploi abundente au umplut curtile caselor din cauza celorlalte 2 guri de canal colmatate, cealalta nefacand fata la suvoiul de apa, curtile caselor au devenit adevarate lacuri chiar si cu "dejectii " rezultate din canalele de colectare ...". Cu dovezi "inregistrate foto", primaria `poate fi actionata in instanta pentru distrugerile provocate ulterior de ploi, distrugeri cauzate de "neglijenta dovedita prin astuparea gurii de canal", umplerera curtii de namol, nisip,afectarea fundatiilor, "nici un functionar" al primariei" nu s-a sinchisit sa supravegheze NIMIC, din aceste lucrari. Multumesc anticipat pentru un raspuns.