avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate paskl

Activitate paskl

Răspuns la discuția Concurenta??
Nu,nu am semnat un asemenea acord doar contractul individual de munca simplu
Discuție Concurenta??
Buna ziua
Lucrez la o firma care are obiect de activitate vanzarea marfurilor cu ridicata
Nemultumit de salar mi-am deschis si eu o firma cu acelasi obiect de activitate mdar am ramas angajat al aceleiasi firme
Nu am functie de raspundere
Pot fi acuzat de concurenta?

Buna ziua
In urma divortului sotia mea sa mutat in alta localitate instiintandu-ma in scris de noul ei domiciliu.In urma disvortului fara partj aceasta a furat in lipsa mea(eu fiind plecat din tara 2 sapt) din bunurile comune care au fost transportate la noul ei domiciliu.
Dupa 3 luni aceasta doreste reintegrarea in locuinta dandu-ma in judecata ptr aceasta,Precizez ca in casa nu au mai ramas bunuri ptr ca ea sa locuiasca (a furat mobila de dormitor ,aragaz,frigider,dulapuri cu haine) timp in care eu le-am cumparat ptr a-mi duce un trai decent.Avem impreuna doi copii pe care ia mutat cu scoala in localitatea respectiva .
Rog o consiliere in acest caz.Ea mai poate beneficia de locuinta?In ce conditii?Aici este doar resedinta ea avand un nou domiciliu?As putea cere instantei o copie dupa noul ei buletin cu adresa noua?M-ar ajuta?Sau as putea cere scolilor unde sunt inscrisi copii ptr a face dovada ca ea loc in alta localitate?ce ma invatati?

Răspuns la discuția SINTEZE ADMITERE BAROU
Buna seara
As dori si eu sintezele pentru Barou
Adresa de e-maill pasklpaskl@yahoo.com
Va multumesc anticipat
Cu stima
Tu l-ai intrebat pe propietar daca riscul seismic de grad 2 este vre-o prob el normal ca-ti raspundea negativ pentru a-ti vinde apartamentul.Si mai mull de atat el-propietarul este in masura sa-ti dea detalii tehnice privind acest risc?este el vre-un constructor bazat pe sesmologie??te-ai cam lasat pe mana lui si ai cam plecat urechea la el ceea ce inseamna ca la semnarea contractului cu buna stiinta ai facut-o
Te cam impiedici in explicati:spui ca la prima vedere era perfect nevoilor tale dar la a doua nu-ti mai place?Discutand ,,destul de mult,,cu propietarul inseamna ca aveai dubii inca de la inceput.Ti sa confirmat conditia blocului insemnad ce?(scris sau vorbit?)Viciul ascuns de care spui va fi foarte greu de dovedit daca nu sunt dovezi clare.Tu trebuie sa ai prevazut in contract o perioada de gratie privind viciile ascunse ale cladiri(1 an) nu si cele pe care propietarul le=a folosit spre a te convinge in a-ti vinde apart.Daca cladirea este afectata in stuctura de rezistenta pana la 10 ani poti invoca viciul