avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters216223

Activitate ContSters216223

Normal ca am fost de acord sa platesc chiria,pe care am si platit-o,pana ,din motive intemeiate nu am reusit s-o mai platesc de cateva luni.Daca aveam bani sa ma mut intr-o locuinta"cu confort",imi cumparam locuinta,nu stiu ce legatura are intrebarea dv.Daca la un moment dat te ajung greutatile,poate din cauze medicale sau orice altceva,nu inseamna ca nu vrei sa iti platesti darile.In situatia asta pot sa ajunga si cei mai cu bani,nu doar noi oamenii"de rand".Si n-am inteles,cum adica chiria DEPINDE de venitul familiei?Si vecinii tot asa au procedat,si-au facut imbunatatiri fara sa intrebe primaria.Eu intreb una si primesc raspunsuri cu totul altceva.Adica la ce sa nu fie prea tarziu?sau ce alte lucruri sau intamplari sa depinda?
In contract nu scrie nimica.Toti ceilalti locatari,acuma propietari,asa au facut,si-au facut inbunatatiri,si la cumpararea locuintei,li s-a scazut din pret.Dar cineva tot asa si-a pus locuinta la punct,fiind chirias si primaria i-a scazut din chiria lunara ce o plateste.In contract scrie,propietarul (primaria)este in drept sa predea locuinta in stare buna,chiriasul fiind obligat s-o intretina la stadiul cand l-a primit.Nefiind propietar,nu m-am incumetat sa investesc mult,in afara de geamuri,care iti batea vantul in casa.Daca nu se specifica in contract,imbunatatirile locuintei facute de chirias,inseamna ca poti investi oricat in locuinta,banii aceia ii pierzi,daca ajungi la imposibilitatea de a plati chiria sau proprietarul nu vrea sa iti reinnoiasca contractul de inchiriere.Din pacate nu pot s-o cumpar.
Am restanta la chirie.Am gasit pe internet,daca ai facut imbunatatiri,ti se scade din suma (chiria)datorita primariei.Bineinteles ca se poate justifica acele imbunatatiri cu chitante.Daca e asa,doar geamurile termopan puse de mine,valoreaza aproape cat datoria.Mi-a venit doar somatie,daca nu platesc se inainteaza cazul in instanta.Unde trebuie sa intreb,sau unde sa merg,daca este adevarat.La birou la Urbis,mi s-a spus, ca nu exista asa ceva.La primarie nu am fost.Astept un raspuns concret,sa stiu unde sa apelez.Multumesc.
Discuție Burse sociale
Buna ziua.Bursele sociale nu se dau pe toate cele 12 luni?La primarie au zis,ca bursele sociale se acorda si pe timpul vacantelor,asa cum am primit si pe anii anteriori.Dar pe anul scolar trecut,nu s-a dat pe lunile iulie si august.La scoala au zis copilului, ca a primit toti banii.Daca primaria trimite lunar banii catre unitatile de invatamant,asa mi s-a spus la primarie,atunci scolile de ce dau banii cand vor si cat vor?Daca intrebi la secretariat,se balbaie ba ca n-au primit bani ba ca se dau diferentiat,fata de anul trecut.Dar bursele sociale s-au marit si nu primim nici macar cat luam inainte.Daca le faci reclamatie,nu e bine ptr copii.Dar este dreptul lor.De ce nu exista o lista online sau avizier cu cei care beneficiaza de acest ajutor si cuantumul sumei.Doar unitatile de invatamant au liste,care sunt facute dupa ei,si nu de primarie.
Buna ziua.Am contract de inchiriere de la stat.Pot face schimb de locuinta cu propietate personala?Nu stiu daca se poate,sau cum trebuie procedat,propietarului nu pot sa-i cedez contractul,avand deja o propietate,chiar daca eu pot face schimbul,fiind chirias.Multumesc.
Discuție Testament
Buna ziua.Bunica mea a decedat in 1992,lasand testament mamei mele,facut de notar.Dupa 6 luni a decedat si mama mea.Dupa testament,am dreptul si eu la "casa" bunicii?adica e terenul doar,casa nu este locuibila.Am un unchi si o matusa,adica copii bunicii,care nu se inteleg deloc ca sa vanda,vor sume pe teren de parca ar fi palat.Asteapta unu dupa altu sa moara ca sa ramana doar unu cu casa.Din 1992(cred)ca au platit ei impozitul,nu stiu.Nu m-am interesat pana acuma, ca nu am bani nici sa consult un avocat sau un notar,dar as vrea sa stiu,daca are vreo valoare testamentul,fiind legal si facut la notar.Mi-a spus cineva ca pot cere partea,dupa mama mea chiar si dupa ce ei vand casa.Am doar testamentul,chitante ce platea mama impozit etc,m-au "fraierit"unchii sa le dau dupa decesul mamei.Nu s-a facut nici un fel de succesiune,ei fiind siguri, ca sunt singurii mostenitori de drept.Care ar fi procedura,primul pas,cu ei nu se poate vorbi amiabil,de fapt deloc.In ziua de azi toti vor sa se imbogateasca din munca altora.Multumesc.
Discuție Apa rece
Am mai scris despre acest subiect,dar revin ca este deja prea de tot.La 4 mc apa rece(aquatim),platesc luna aceasta 70 lei,FARA pierderi,luna trecuta la 4 mc,am platit 40 lei.Aceleasi nr de persoane,acelasi tarif,CUM se poate?Am intrebat "administratorul"de ce e diferenta asta si a zis ca asta e factura si....a plecat. NU ai cu cine sa vorbesti.Nu stiu cat costa sa trag apa separat,si daca pot plati in rate,dar merg la aquatim si ma interesez.Daca pun apa separat,trebuie sa fac si canalizarea separat?Este normal ca,la canalizare sa puna pe persoane?Nu atata apa iese cat intra pe ceas?El zice ca daca suntem mai multi,folosim toaleta mai des,dar tot apa ce intra,atata si iasa.Este ok si asa,sa puna pe persoane,dar tot nu e bine,ca altul la 12-13 mc plateste cu 10 lei mai mult,sau chiar atat cat noi,ca suntem cu o persoana in plus.Repet,nu stiu daca pot plati in rate,dar cred ca se poate,noi fiind chiriasi si ei propietari.As scrie mai multe,dar nu pot posta pe forum.Va doresc o zi buna.X-(
Răspuns la discuția Comunicare adresa
Multumesc.
Buna ziua.Am primit o comunicare adresa,intrebarea mea este:daca platesc suma pretinsa(datorata),inainte de termenul de 25 zile, mai trebuie sa merg la tribunal,si sa depun acel formular de raspuns,nu stiu ce este.Daca platesc datoria respectiva in cele 30 de zile,nu reclamantul trebuie sa retraga plangerea la tribunal? Nu am gasit nimic pe internet si nu stiu cum sa fac.Va multumesc
Discuție Pensie C.A.P.
Buna ziua.As vrea sa stiu,daca pensiile de la C.A.P.,s-au majorat de la 1.01.2013. N-am gasit nimic pe site-ul C.J.P. O parte din cunoscuti,au primit pensia majorata in februarie 2013.X-(Multumesc