Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apa rece

Am mai scris despre acest subiect,dar revin ca este deja prea de tot.La 4 mc apa rece(aquatim),platesc luna aceasta 70 lei,FARA pierderi,luna trecuta la 4 mc,am platit 40 lei.Aceleasi nr de persoane,acelasi tarif,CUM se poate?Am intrebat "administratorul"de ce e diferenta asta si a zis ca asta e factura si....a plecat. NU ai cu cine sa vorbesti.Nu stiu cat costa sa trag apa separat,si daca pot plati in rate,dar merg la aquatim si ma interesez.Daca pun apa separat,trebuie sa fac si canalizarea separat?Este normal ca,la canalizare sa puna pe persoane?Nu atata apa iese cat intra pe ceas?El zice ca daca suntem mai multi,folosim toaleta mai des,dar tot apa ce intra,atata si iasa.Este ok si asa,sa puna pe persoane,dar tot nu e bine,ca altul la 12-13 mc plateste cu 10 lei mai mult,sau chiar atat cat noi,ca suntem cu o persoana in plus.Repet,nu stiu daca pot plati in rate,dar cred ca se poate,noi fiind chiriasi si ei propietari.As scrie mai multe,dar nu pot posta pe forum.Va doresc o zi buna.X-(
costul mc de apa, in general este ceva in jurul sumei de 9 pana la 10 lei (TVA inclus) pentru apa consum si evacuare apa menajera...diferenta de bani o constituie diferente de apa pierderi pe retea eventual si sunt rezulatet din raportari gresite ale indexelor apometrelor; exemplu: la apartamentele contorizate suma citirilor individuale este de 200mc...iar indexul apometrului general al societatii furnizoare este de 300mc, atunci corect ar fi ca in lista de plata sa se arate separat costurile: costul pe consumul individual si costul cota parte indiviza pe diferenta, care firesc trebuie platita tot de locatari, iar in functie de hotararea ad.gen a asociatiei costurile pot fi raporatate la cota parte indiviza (pe apartament) sau pe numar de persoane, sau proportional cu consumul individual ...cititi legea 230 privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
1-Avand in vedere ca dvs detineti calitatea de chirias,solicitati proprietarului de drept al imobilului sa solicite presedintelui de asociatie-in temeiul art 10 din L nr 230/2007 clarificarea aspectelor referitoare la metoda de calcul si pretul mc apa rece
2-Referitor la" tras apa separat" ,este problema pe care tot proprietarul de drept al apartamentului poate sa o execute
Ca sa va trageti apa separat,tehnic,trebuie sa realizati bransament individual-care necesita un efort financiar substantial
Apa rece costa nu mai mult de 7 lei / mc care include si canalizare si apa meteo si taxa municipala.
Solicitati la presedintele asociatiei sa primiti regulamentul de impartire a apei, precum si sa consultati facturile din lunile precedente, astfel incat administratorul sa va poata lamuri exact ce platiti acolo.