avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 221 soluții astăzi
Forum Activitate cmihail

Activitate cmihail

Discuție CNP \"defect\"
Buna ziua,

Iata ce constat, absolut intamplator: CNP-ul de pe certificatul meu de nastere si cel de pe CI nu coincid, difera o cifra din coada. Nu am idee cand a intervenit greseala, la momentul schimbarii domiciliului si al veciului BI in CI actual, sau la emiterea vechiului BI. CI-ul actual expira in decembrie, dar sincer nici nu stiu daca sa le semnalez problema celor de la EVP. Daca nu o fac, probabil vor prelua automat CNP-ul actual; daca o fac, mi-e teama de ce-i mai rau: sa nu ma oblige sa modific tot istoricul personal (studii, banci, evidente auto, casatorie, etc). Mi s-ar parea stupid, deoarece totul se leaga de CNP-ul actual, in vreme ce nimic nu e legat de cel de pe certificatul de nastere.

Stie cineva care este procedura (if any) in astfel de situatii?

Multumesc,
Buna ziua,
Stiu ca s-a mai discutat destul de mult pe acest subiect, insa am ramas cu doua nedumeriri:

1. Prestarea in mod independent de servicii de traducere/ interpretare este conditionata de detinerea autorizatiei de la MJ, chiar daca traducerile nu vizeaza acte notariale sau alte documente care ajung/ pot ajunge in justitie? Autorizatia MJ se acorda numai in baza atestatului MC pe stiinte juridice, cum ramane atunci cu atestatele pe celelalte domenii?

2. O alta nedumerire se leaga de recunoasterea calificarii pe o anumita limba, engleza de pilda. Inteleg ca se iau in considerare exclusiv diplomele de absolvire limbi straine sau atestatul MC. Nu pricep de ce nu se poate echivala un certificat Cambridge CPE, care reprezinta cea mai inalta treapta pe scala europeana pentru vorbitori non-nativi, iar cei care l-au obtinut stiu ca este vorba de o examinare cat se poate de serioasa.

Multumesc,