avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate divort2011

Activitate divort2011

Buna seara! Acum un an de zile am incheiat un contract de comodat cu firma sotiei mele ( unde este unic actionar si administrator ) pentru apartamentul meu unde am locuit majoritatea timpului, cat si in prezent ( proprietate personala dinaintea casatoriei ). Scopul a fost pentru a deschide un punct de lucru al societatii. S-au facut investitii de circa 10000 lei insemnand usi, parchet si 3 piese de mobilier. In prezent eu am depus cerere de divort inregistrata pe 29 mai 2019 la care inca nu am primit intampinare. Sotia nu mai detine cheie de la apartamentul unde locuiesc in fapt si m-a amenintat ca eu nu o las ca sa isi desfasoare activitatea si ca ma da in judecata sugerandu-mi ( imperativ ) ca va veni ca sa ia bunurile firmei investite aici. Precizez ca la Primaria locala nu a fost depus niciun act si niciodata aici nu s-a inregistrat vreo activitate. Intrebarea mea este : pot sa reziliez acel contract de comodat ( nu il mai am fizic ) si cu bunurile mobile si imobile ce se intampla? Precizez ca in toata aceasta perioada eu am fost angajat la firma sotiei, iar din dividendele pe 2018 nu am primit niciun leu motivand ca este firma ei si ca eu am fost remunerat prin salariu si nu mi se cuvine niciun leu din profit. Va multumesc!
multumesc pt raspunsuri
dar nu inteleg de ce trebuie sa primesc acordul creditorului din moment ce respectivul credit s-a aprobat tinandu-se cont numai de veniturile mele.
din contra, din cauza unor probleme bancare ale sotiei era sa nu-mi fie aprobat creditul. ne mai vorbind de faptul ca si ea apare in intretinerea mea. e putin cam ciudat cu bancile astea!
adica eu declar ca o am in intretinere si la urma sa impartim bunul?!
Buna ziua!
Sunt in situatia urmatoare: la inceputul acestui an am cumparat un apartament prin programul "prima casa". Ma aflu in pragul unui divort si as dori sa stiu cum pot pastra apartamentul in urma divortului. Mentionez ca toate ratele de la inceputul anului au fost platite numai de mine pentru ca sotia este casnica. Face obiectul partajului acest apartament din moment ce in actul de vazare-cumparare suntem trecuti amandoi sotii? Si inca ceva: nu avem copii.
Va multumesc!