avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2066 soluții astăzi
Forum Activitate tuilleries

Activitate tuilleries

Cu alte cuvinte. se pierd cei 12 ani cotizati? Va primi pensia sociala doar dupa ce mai cotizeaza 3 ani, la implinirea celor 15 ani?
Multumesc. Are drept la pensie minima sociala? Acei 1.280 lei.
Buna ziua. Va rog, as avea nevoie de clarificari la urmatoarele probleme:
1. O persoana a cotizat la fondul public de pensii timp de 12 ani. Nu a fost angajata, a cotizat lunar, cash. As vrea sa stiu daca are drept la pensie pentru acesti 12 ani. Daca da, ce fel de pensie?
2. Ar putea sa cotizeze in continuare, ?
3. Taloanele de pensie se tiparesc la Casa Nationala de Pensii Publice sau la Casele Judetene?
Multumesc frumos!
Buna ziua. Eu am carte de identitate provizorie, cu termen de expirare 9.mai 2024. Nu am trecuta adresa pe ea, deoarece eu locuiesc in apartamentul varului meu si acesta este plecat in strainatate. Am avut resedinta in acest apartament pentru un an, care a expirat pe 9 mai 2023.
Varul meu m-a luat in spatiu pentru un an. Nu stiu cand va mai putea veni in tara.
As dori sa stiu daca pot calatori in Uniunea Europeana cu aceasta carte de identitate provizorie fara adresa pe ea. Scrie numai localitatea. Mi s-a spus ca sunt noile reglementari legislative.
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua. Am o intrebare mai morbida, dar face parte din viata.
Dupa ce nu voi mai fi, as dori sa donez organele. Sunt sanatoasa, dar nu se stie niciodata si consider ca este bine sa iti faci ordine in viata. Am 2 baieti, care nu tin legatura. Cel mic este aproape de mine, cel mare a ales sa uite de mine. Este alta problema. Cel mic stie de aceasta dorinta a mea si este de acord. Am inteles din ceea ce am citit ca este nevoie de acordul apartinatorilor pentru a se face donare de organe.
Intrebarea mea este daca cel mare nu este de acord...ce se intampla? Ar fi bine sa merg la un notar sa fac un act in acest sens?
Multumesc si va doresc o saptamana linistita.
Multumesc!
Buna ziua.
Va rog sa ma indrumati : unde pot depune o sesizare privind tratamentul aplicat clientilor de catre o banca? Sunt purtata cu vorba de la centrala la agentia locala, pentru restituirea unei sume (16 CHF). Nu sunt multi, dar sunt ai mei.
Multumesc.
Buna ziua. La multi ani!
Stiu ca s-a aprobat tacit in senat (in luna decembrie 2022),initiativa conform careia pragul de impozitare a pensiilor sa se ridice de la 2000 la 3000 lei.
As dori sa stiu daca s-a aprobat si s-a publicat in Monitorul Oficial si astfel sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2023.
Multumesc!
Buna ziua. Va rog un raspuns.