avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate mikeg

Activitate mikeg

buna ziua, dau un exemplu aleatoriu: vand un teren, pot incasa bani intr-un cont al carui titular este un membru al familiei, care nu este propietarul(vanzatorul) terenului vandut?
In urma cu 2 ani am dobandit un teren prin hotarare judecatoreasca, in urma unui proces de partaj succesoral. Am demarat procedurile de carte funciara - cadastru si cei care se ocupa de aceste proceduri, mi-au transmis ca, pe langa alte taxe, trebuie sa platesc la FISC: "Taxa pe transfer de propietate". Eu stiam ca fac exceptie terenurile fara constructii din intravilan si extravilan, daca au fost dobandite prin:
- reconstituirea dreptului de proprietate prin conditiile legilor speciale: legea nr. 1/2000, 169/97, 18/1999 , sau legea nr.112/1995;
- mostenire legala sau testamentara;
- donatie intre rude pana la gradul al patrulea inclusiv.
Cum trebuie sa procedez in continuare?
Va multumesc!
nu sunt salariat la societatea de asigurari, doar am un "contract de agent pentru intermedierea asigurarilor pri agenti de asigurare"
sunt agent la o societate de asigurari, de curand am aflat ca din impozitul de 16 % din comisionul incasat de mine, se pot deduce cheltuieli pe care eu le fac pentru a face asigurari; mnetionez ca nu am srl, pfi.;