avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate berbondac

Activitate berbondac

Salut,

Multumesc mult pentru raspuns. Am transmis aceste informatii baietilor care se ocupa de dosar.
O sa va tin la curent cu evolutia cazului.
Buna ziua,

Am achizitionat un teren care in urma cu multi ani a fost rupt dintr-un teren mai mare. Ruperea a fost facuta cu mult inainte sa il achizitionez eu. Cand l-am achizitionat nu exista gard care sa reflecte acea rupere.
Intre timp am facut gard si construit o casa dupa ce in prealabil a venit cineva autorizat de la cadastru cu coordonatele gps si ne-a zis unde e hotarul. Casa facuta total legal dupa normele primariei la 1m de gard cu autorizatie de constructie si cu receptia finala facuta.

Acuma la intabularea casei am primit urmatorul raspuns de la OCPI:

Prin repozitionarea imobilului cu nr cad X (terenul meu) creati suprapunere peste imobilul cu nr cad Y(terenul care a ramas din rupere), care desi este in sistem local, prin rotire se suprapune peste imobilul cu nr cad Z (vecinul vecinului meu) care este in stereo. Se impune si rectificarea imobilului cu numar cad Y. va anexam extras din baza de date.

Din schita pe care ne-au dat-o apare intr-un colt suprapuse foarte putin liniile terenului meu (X) cu al lui (Y). in timp ce terenul Z si Y este suprapus destul de mult.

Acuma am fost cu aceasta situatie la vecinu care are terenul Y i-am zis ca trebuiesc facute niste masuratori si pe terenul lui, m-am oferit sa acopar eu toate cheltuielile si nu numai ca m-a trimis la plimbare ba chiar mi-a cerut bani ca sa accepte o astfel de activitate (stiind ca dosarul imi este astfel blocat si nu pot intabula casa).

Intrebarea ar fi ce pot face in aceasta situatie pentru a putea totusi intabula casa deoarece de la vecinul cu terenul Y nu exista buna credinta si nici cooperare.

Va multumesc!
Salut,

Am o problema cu un vecin de peste gard. De fiecare data cand bea, catusi de putin (si parca nu doar atunci de la o vreme) incepe si ma injura pe mine si familia mea (indirect) in toate felurile. Problema e mai veche dar de cand am inceput casa face si mai rau. Casa a fost facuta dupa toate regulile legale tocmai pentru a nu-i da niciun motiv de scandal.

Fizic nu este agresiv (poate ca ar fi fost mai usor asa si am fi avut parghii mai bune astfel), dar toate injuraturile, tipetele si scandalul pe care il face prin curte fac viata in curte imposibila si ma gandesc cu groaza la ce viata vom avea acolo (mentionez face scandalul asta fara sa se uite prin gard, cel putin nu il vad eu) . Cum sa stai linistit in curte cand ai unu care iti tipa in gura mare toate injuraturile posibile la adresa ta, ce viata mai e asta pentru noi si pentru copii nostrii?
Probleme de toate felurile are mai cu toate lumea de pe strada (ca sa va dati sema de caracterul omului).

Ce putem face ca sa il linistim? Orice sfat este cu folos.

Multumesc anticipat!

P.S. Imi cer scuze daca nu am asignat discutia unde nu trebuia.