avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate kakadu

Activitate kakadu

buna ziua,
in data de 16.08 am vandut masina unui samsar de masini, am facut contract de vanzare cump cu el am luat copie la actele masinii si la buletinul lui.
am fost la primarie si cei de acolo imi cer impunerea cumparatorului sau cartea masinii cu noul prop trecut pe ea!
Cel care am vandut masina nu vrea sa impuna masina si a zis ca sa astept sa vanda masina si imi da el apoi contract intre mine si cel care va cumpara masina!

Ce pot face? cum pot scoate masina de la impozit .
daca imi vin amenzi ma pot scade pe baza contractului intre mine si acel samsar?
ii pot lua numerele de pe masina?
altii mi-au zis ca pot lua amenda ca am dat masina fara procura?...
pot ca sa ma duc la politie sa declar ca nu am mai gasit masina ?ca mi-a fost furata?
il chem in judecata dar ...eu nu mai aveam actele valabile la masina adica am expirata asigurarea si ipt. ca numai circulasem de mult cu ea
buna ziua! am o masina pe care i-am dat-o unui prietene mi-a dat jumatate din bani si acum nu vrea sa imi dea diferenta, mentionez ca eu nu i-am dat nici un act la masina si nu am facut nici un contract de vanzare...cum pot sa fac sa imi iau masina inapoi??? ca nu vrea sa imi dea diferenta.? ce pot sa fac unde sa apelez.?pot pati eu ceva? sau sa iau vreo amenda?
buna ziua am de luat un salariu de 750 ron + banii pe 14 zile concediu + 4 zile lucrate....cati bani trebuie sa iau total??????? mentinez k la banii de concediu aveam salariul 698 nu 750 ron iar pt cele 4 zile aveam 750 ron salariul..dupa calculele mele ar trebui sa iau 1241 ron este bine???? dati-mi un rasp va rog
angajatorul refuza sa imi elibereze o caracterizare si Adeverinta de stagiu de cotizare de la locul de munca anterior, pentru cei care au mai lucrat cu contract individual de munca

este obligat sa mi le dea? ce pot face?? ca am nevoie de ele
Răspuns la discuția Incetare contract de munca
Adeverinta de stagiu de cotizare de la locul de munca anterior, pentru cei care au mai lucrat cu contract individual de munca
ma angajez la o firma si mi se cere incetarea contractului de munca si , adeverinta cu litigile platite la stat pentru mine de catre fostul angajator,..fostul angajator mi-a dat incetarea dar refuza sa imi dea adeverinta cu litigiile platite la stat pentru mine...ce pot ce??? este obligat sa imi dea acea adeverinta???
dati-mi un model ce proces verbal va rog