avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Activitate Psyche

Activitate Psyche

Stiti cumva daca un PFA la norma de venit si platitor de TVA trebuie sa plateasca TVA-ul raportat la norma, sau la valoarea facturilor?

Multumesc.
Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc anticipat.
Da, am verificat cererea de inregistrare la RC.
Buna seara,

Doresc sa supun atentiei dumneavoastra urmatoarea situatie: o persoana fizica autorizata a considerat din neatentie ca nu este platitoare de tva si drept urmare facturiele folosite si facturile emise au fost fara tva. Persoana in cauza a realizat acest lucru dupa 2 ani de activitate pe pfa.

Ce se poate face pentru a remedia situatia?

Va multumesc.
Multumesc pentru raspuns.

Cu alte cuvinte nu am incotro si trebuie sa platesc amenda :)

Traiam cu impresia ca sunt neplatitor si tin minte perfect cand am mentionat chestia asta la inregistrarea PFA-ului.
Va referiti la aceasta inregistrare "Taxa pe valoarea adaugata (data luarii in evidenta): 16-04-2009"?
Este vorba despre lunile iunie si septembrie 2011.
Documentul se intituleaza "Proces verbal de constatare si sanctionare a contravenientelor".
Salutare,

Din 2009 am un PFA la norma de venit (cod CAEN 6311) si la inceputul anului am primit un plic cu un document prin care sunt instiintat ca trebuie sa platesc o amenda de 1000 lei pentru nedepunerea a doua declaratii 300.

Din cate am observat declaratia 300 are legatura cu TVA-ul, respectiv decontarea acestuia, sau cel putin asta am inteles. Daca despre asta e vorba, eu nu sunt platitor de TVA, deci de ce trebuie sa depun aceasta declaratie?

Va multumesc.
Da, sunt titularul PFA-ului.