avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate airam_2108

Activitate airam_2108

Buna ziua
Sunt invatatoare in Brasov la un liceul cu predare in limba germana.
As dori daca se poate sa ma lamuriti cu o problema si anume:
Am finalizat in 1986 Facultatea TCM, specializarea Utilaj Tehnologic , in 1992 mi-am dat definitivatul ca profesor si am si profesat ca profesor de Rezistenta Materialelor, in anul 1996 am finalizat cursurile Scolii de invatatori si educatori din Timisoara- cursuri de 3 ani.
Intre timp mi-am luat atat gradul II cat si gradul I ca profesor.

De mai bine de 10 ani predau ca invatatoare in cadrul unui liceul cu predare in limba germana din Brasov iar acum m-am lovit de o problema grava: cei de la Inspectoratul Scolar Judetean Brasov nu vor sa-mi echivaleze studiile si sa-mi permita sa predau in continuare ca invatatoare.
Toate acestea se intampla din cate am inteles din cauza noi legi de echivalere a studiilor.
As dori daca se poate sa ma lamuriti ce este cu aceasta lege.
Va rog frumos sa ma ajutati daca se poate si sa-mi spuneti ce pot face pentru a-mi rezolva situatia si anume sa fiu incadrata ca invatator.

Astept raspunsul dvs cat se poate de repede deoarece sunt contra-cronometru.
Va multumesc .
Discuție Custodie
Buna ziua

Sunt o mama singura, copilul meu are 4 luni si nu este recunoscut de tatal lui- in certificatul de nastere este linie in dreptul tatalui. Doresc sa stiu in cazul decesului meu cui ramane custodia copilului meu. Eu sunt singura la parinti si doar mama mea traieste.
Discuție SSM SI PSI
Buna ziua'
Reprezint o societate comerciala din Brasov si doresc sa gasesc o societate sau un pfa care sa ma ajute cu protectia muncii si psi , tot ce implica aceste lucururi.
Credeti ca ma puteti ajuta?
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti cu un aspect.
Sunt insarcinata in 36 de saptamani si nu intentionez sa-mi iau deloc concediu prenatal, raman cele 126 de zile sa le iau in postnatal, sau se mai scad din ele zile obligatorii care trebuie luate in prenatal, desi nu au fost luate?
In concluzie, pot avea concediu postnatal 126 zile?
Multumesc