avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters217826

Activitate ContSters217826

Va rog sa ma ajutati cu un nume pentru un avocat bun specializat pe drept civil/ penal (nu stiu de care am nevoie pentru ca sotul meu a primit o invitatie la conciliere in care este amenintat cu judecata penala sau civila in cazul in care nu se prezinta la intalnire).

Este vorba despre o suma de bani pe care o persoana fizica i-o punea lunar in contul curent (in transe inegale, de 1-3 ori in fiecare luna) prin depunere numerar. Persoana fizica afirma acum ca doreste recuperarea sumei totale (platite in aproximativ 2 ani si jumatate) afirmand ca a fost un imprumut. In afara de foile de varsamant pe care probabil si le-a pastrat, nu are absolut nici o dovada ca ar fi vorba despre un imprumut acordat sotului meu.

Multumesc
Buna ziua,

Postez aceasta intrebare aici pentru ca sotul meu este amenintat cu actionarea in judecata penala sau civila si nu stiu la care s-ar incadra.

Pe scurt, in masura in care ma poate ajuta cineva: sotul meu este amenintat cu judecata (a primit invitatie la conciliere si somatie de plata) pentru o suma care ii intra in contul curent in transe lunare (1-3 transe inegale lunare) de la o persoana fizica (aceasta persoana ii platea prin depunere numerar in contul sau curent de la diferite sucursale ale unei banci). Platile s-au efectuat pe o perioada de aproximativ 2 ani si jumatate.

Acum, doamna respectiva vrea sa il dea in judecata pentru recuperarea sumei totale, spunand ca este un imprumut pe care i l-a acordat sotului meu si pe care il doreste inapoi. In afara de foile de depunere/ varsamant pe care presupunem ca si le-a pastrat nu are nici o dovada in scris cum ca ar fi reprezentat un imprumut.

In realitate suma era un comision pe care sotul meu il primea pentru niste servicii pe care le presta firmei la care doamna este administrator, dar repet, fara a fi inregistrata pe nicaieri nici o hartie (contract consultanta, contract munca, facturi etc).

Are vreo sansa aceasta doamna sa castige in instanta in aceste conditii?

Va multumesc mult pentru ajutor.