avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate bogdanch

Activitate bogdanch

Are cineva linkul de pe site-ul ANAF de unde se poate descarca Declaratia 101? am cautat si nu l-am gasit...
Acum am vazut topic-ul in care se mentiona ca incepand de anul acesta trebuie depusa declaratia 101 in locul D100. Stiti cumva daca D101 se poate depune si electronic?
Incercand sa depun declaratia 100 in format electronic pentru un SRL care nu are activitate si am intampinat erori de validare, mai exact:

Au fost identificate urmatoarele ERORI:
E: obligatie (1) [cod_oblig=103 scadenta=25.01.2013]
eroare regula: R15.1: incepand cu 12.2012 cod obligatie = 103 nu poate fi folosit pt. luna 12


In declaratie am selectat la punctul B. Date privind creanta fiscala rubrica:
02. (103)- Impozit pe profit datorat/ plati anticipate - persoane juridice romane

Aveti idee ce trebuie facut? Trebuie selectata alta rubrica? Mentionez ca firma nu a avut activitate...
Am angajat in martie un somer, care in urma angajarii a beneficiat de prima de instalare conform art 75 din legea 76/2002.
Acum, la 3-4 luni de la angajare, vreau sa ii desfiintez postul conform Art. 65 din Codul Muncii.
In legea 76/2002 se mai specifica:
Angajatii au obligatia de a restitui integral sumele primite conform art. 74 , in situatia in care raporturile de munca sau de serviciu inceteaza, intr-o perioada mai mica de 12 luni de la data incadrarii in munca, in temeiul urmatoarelor prevederi:
a) art. 55 lit. b), art. 56 lit. g) si i), art. 61 lit. a) si art. 79 din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) art. 61 lit. b) din Legea nr. 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au fost condamnati prin hotarare judecatoreasca definitiva;
c) art. 84 alin. (1) lit. b) si e), alin. (2) lit. f) si g) si alin. (5) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile ulterioare.


Din cate am vazut Art. 65 nu este enumerat mai sus, insa avand in vedere ca desfiitez un post la 3-4 luni de la angajare credeti ca eu ca angajator, sau angajatul vom avea probleme cu Inspectia muncii sau AJOFM din acest motiv?
Buna ziua,

Am incercat sa-mi infiintez un PFA cu activitatea 6202 activitati de consultanta in tehnologia informatiei, la rubrica experienta/pregatire profesionala am depus un certificat de competente digitale obtinut odata cu diploma de bacalaureat, care este si recunoscut de Ministerul Educatiei.
Am verificat stadiul dosarului pe site-ul Onrc, insa la observatii scrie
lipseste dovada care atesta pregatireaprofesionala pentru desfasurarea activitatii prevazuta la codul Caen 6202

1. Imi puteti spune legea si articolul in care se reglemeanteaza exact tipul de acte acceptate pentru experienta/pregatire profesionala?
2. Cunoasteti cazuri in care s-a reusit inregistrarea pe baza Certificatului de competente digitale?
Buna ziua,

Ma gandesc sa achizitionez un certificat digital pentru mine ca persona fizica. Il pot folosi si pentru a depune declaratii online pentru SRL-uri si PFA-uri? Mentionez ca am studii economice, dar nu sunt contabil.
Multumesc pentru raspuns.
Declaratia 100 se completeaza prin softul de aici [ link extern ] ?
Cand completez anul 2012 imi apare o notificare cum ca anul ar trebui sa fie 2011! Exista o varianta mai noua?
Buna ziua,

Am auzit ca pana pe 25 aprilie trebuiesc depuse declaratiile fiscale aferente primului trimestru. Avand in vedere ca am un SRL care este neplatitor de TVA, platitor de impozit pe profit trimestrial, fara salariati si nu a avut activitate pe primul trimestru din 2012.
Ma puteti ajuta cu o lista a documentelor care trebuiesc depuse si unde se depun acestea?

Multumesc.
Răspuns la discuția CASS pentru angajat + PFA
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti indica legea si articolul care stipuleaza acest lucru? Exista vreo exceptie?
Buna ziua,

Sunt angajat cu norma intreaga la o firma si pe langa asta mai prestez servicii pe PFA. Avand in vedere ca in calitate de salariat platesc deja taxe la CASS, mai trebuie sa platesc si alte taxe aferente veniturilor de pe PFA?