avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate adoraalina

Activitate adoraalina

Răspuns la discuția liberare conditionata
singurul motiv al comisiei de eliberare este ca sotul meu e recidivist,ca nu a iesit la munca si atat,dar ei nu iau in calcul ca pe perioada detentiei a avut procese la iasi pt ca facusem recurs,rejudecare si binenteles ca nu a avut cum sa iasa la munca,iar recidiva a facut-o dupa 7 ani de cand s-a eliberat prima data......iar alte motive nu au mai avut...macar puteau sa ia o luna doua din amanare.....mi se pare prea mult 3 luni amanare la o pedeapsa atat de mica(1 an si 4 luni)....iar unuia care a intrat de 5 ori in penitenciar tot 3 luni i-au dat amanare....nu mi se pare corect.
Răspuns la discuția liberare conditionata
da am avut angajat un avocat.a pledat ft bine in instanta,dara am ajuns sa cred ca judecatorii din romania judeca dupa cum se trezesc in ziua respectiva....adica primul complet le-a luat la toti din amanari....iar al doilea complet nu a luat nimic din amanari nici unuia
Răspuns la discuția liberare conditionata
buna ziua,pana la urma sotul meu a intrat in comisie si i-au dat 3 luni amanare fara sa aibe nici un raport,iar la instanta dupa ce a facut contestatie nu i-au luat nimic....culmea este ca inainte de a intra el in comisie cu o saptamana a intrat un alt detinut care era tot recidivist,iar mandatul lui era de 2 ani fata de a al sotului meu 1 an si 4 luni si i-au dat doar o luna amanare.....nu pot sa inteleg ce fel de justitie mai este asta....atata timp cat fac asemenea nedreptati.....ce pot face in cazul asta?(reamintesc ca toate astea se intampla la botosani)...va rog sa ma ajutati
Răspuns la discuția liberare conditionata
da...multumesc
Răspuns la discuția liberare conditionata
nu am inteles....cum e mai bine ....el este deja programat pt a intra in comisie pe 25 aprilie si noi vroiam sa facem inainte in instanta adica sa aibe termen pe 20 aprilie si nu stiu cum e mai ok....lui pe 17 aprilie i se indeplineste fractia
Răspuns la discuția liberare conditionata
dar cum e mai bine...sa astepte sa intre in comisia de la penitenciar sau sa faca inainte la instanta?
Răspuns la discuția liberare conditionata
pe 30 mai 2011
Buna ziua.Sotul meu are o pedeapsa de un an si 4 luni pt delapidare si fals sub semnatura privata,iar pe 25 aprilie trebuie sa intre in comisia de eliberare,nu are nici un raport,dar nu a iesit la munca in aceasta perioada pt ca a avut si procese pana in februarie.Nu stiu daca e bine sa facem intai in instanta cererea de eliberare conditionata inainte de a intra in comisie.Cum e mai bine sa procedam?Ar afecta daca ar face inainte in instanta in caz ca i-ar respinge?Este la Botosani.Multumesc
Răspuns la discuția despre un recurs
cel mai mult ma intriga faptul ca totusi la proces procurorul a propus sa ii scada pedeapsa pt ca este prea mare,iar judecatoarea nu a tinut cont nici de asta.ce fel de justitie aveam cand sunt altii cu fapte mult mai mari si cu prejudicii mai mari dar ii lasa in libertate,chiar acum cateva zile a avut loc un scandal la tribunal unde un individ cu un cazier destul de impresionant a fost prins conducand fara permis,iar la proces a insultat judecatorul,ia adus multe injurii a facut un mare taraboi,atunci l-au arestat zicand ca ii vor face dosar penal iar la cateva zike a fost eliberat din arest spunand ca nu e un pericol public........ce justitie e asta iar pt unu cu 1300 lei prejudiciu facut unei firme il tin inchis si cheltuie statu mult mai multi bani..........asta e ROMANIA
Răspuns la discuția despre un recurs
noi am avut angajat un avocat de cand am facut recursul,dar nu mi-a zis nimik de asa ceva....o sa il intreb.multumesc