Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... liberare conditionata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

liberare conditionata

Buna ziua.Sotul meu are o pedeapsa de un an si 4 luni pt delapidare si fals sub semnatura privata,iar pe 25 aprilie trebuie sa intre in comisia de eliberare,nu are nici un raport,dar nu a iesit la munca in aceasta perioada pt ca a avut si procese pana in februarie.Nu stiu daca e bine sa facem intai in instanta cererea de eliberare conditionata inainte de a intra in comisie.Cum e mai bine sa procedam?Ar afecta daca ar face inainte in instanta in caz ca i-ar respinge?Este la Botosani.Multumesc
cand a inceput executarea pedepsei ?
pe 30 mai 2011
Dupa ce executa 2/3 din pedeapsa poate face cererea.
Oricum va fi examinat de comisie.
dar cum e mai bine...sa astepte sa intre in comisia de la penitenciar sau sa faca inainte la instanta?
comisia se va autosesiza inainte sa se ajunga la termen.