avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate daedalus

Activitate daedalus

Buna seara,

Ok, de acord cu lucrul asta sa acorde bonusuri sau sa majoreze preturile in functie de evenimente dar nu mi se pare tocmai ok ca aceste preturi sa fie facute asa "tip". Adica, ok, nu am peste 30 de ani dar in 6 ani de zile de cand am permisul nu am avut nici un accident, nici un punct, nici o amenda pentru nimic si totusi mi se pare aberant sa platesc o polita de asigurare cu 50% mai mult pentru simplul fapt ca nu am peste 30 de ani....

Si totusi am observat ca nu toti asiguratorii practica lucrul asta. Exista firme de asigurare unde preturile sunt la fel si pt proprietarii cu varste sub 30 de ani si pt cei peste 30 (e adevarat, niste preturi considerabil mai mari decat practica concurenta)

In legea pe care ati mentionat-o nu am reusit sa gasesc exact scris diferentierea pe varste...

Multumesc,
O seara placuta!
ati putea va rog sa-mi spuneti in baza carei legi se platesc asigurarile auto in functie de varsta? si la fel exista o lege care stabileste cuantumul majorarilor pentru un proprietar cu varsta sub 30 de ani?
multumesc!
Multumesc frumos pentru explicatii si indrumari.

O seara placuta!
ne-am gandit deja la ideea de a-l demite dar nu este numai el problema....orice idee am avea cu privire la renovare sau modernizare nu este imbratisata de nici unul dintre proprietarii de pe scara 2 (sa ne intelegem, pe scara 2 sunt 90% proprietari pensionari). din cate am inteles doar conoarele de gaze sunt comune.... pe care daca ne-am separa le-am schimba la vara....
vrem sa tragem teava de gaze pt centrale...ceilalti proprietari nu vor, vrem sa facem fatada blocului, ceilalti proprietari nu vor.....singura explicatie fiind ca oricum sunt batrani si nu au bani.....deci separarea cred ca ar fi cea mai buna idee....dar pt asta intrebam daca exista vreun formular anume pt strangerea de semnaturi si ce este necesar de facut in cazul de fata.

multumesc!
Buna seara,
Suntem o asociatie de proprietari (un bloc cu 2 scari) cu un administrator sa zicem putin dezinteresat.... Am dori ft tare sa ne separam ca si scara de bloc de scara 2 si sa putem avea administrator separat, cheltuieli separate si tot ce tine de aceasta problema strict separat de scara 2 a blocului. Se poate face acest lucru?
Din cate am inteles se pot strange semnaturi de la ceilalti proprietari dar intrebarea mea ar fi de pe ambele scari sau doar de pe scara in cauza? In cazul in care este posibil, exista un format de tabel anume ce trebuie completat?

Multumesc!
Buna seara,

Tatal meu a murit acum 7 ani de zile (mai precis in aprilie face 8 ani) iar succesiune dupa el nu a fost facuta nici pana in ziua de astazi din varii motive. Unul dintre motive ar fi pentru ca unul dintre fratii mei nu a vrut sa semneze.As fi vrut sa stiu ce se poate face in cazul in care unul dintre mostenitori( copii) nu vrea sa semneze, nu vrea sa se prezinte in momentul in care se semneaza actele pentru succesiune, se poate merge mai departe cu actiunea? Se poate obliga intr-un fel legal mostenitorul cu pricina sa semneze sau exista o varianta in care pur sis simplu sa nu mai fie nevoie de semnatura respectiva?
Deasemenea as vrea sa aflu daca cumva se plateste o amenda pentru ca succesiunea nu a fost facuta in primul an dupa decesul unuia dintre proprietari? Si daca da, in functie de ce se calculeaza aceasta amenda?
Multumesc,
O seara placuta!