avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Alex1307

Activitate Alex1307

Buna ziua!
M-am angajat la o firma multinationala. Am semnat contractul, iar pe ultima pagina a contractului am fost obligata sa scriu: "Am primit 1 exemplar in original.", insa nu mi s-a dat 1 exemplar. Plus ca acele contracte nici nu erau stampilate de catre firma sau semnate de directorul firmei. In schimb, mi s-a spus ca voi primi contractul, in momentul in care voi pleca din firma. Ceea ce mi se pare dubios. Nu mi s-a mai intamplat asa ceva. Oare de ce firma procedeaza asa? Ce siguranta am eu ca sunt angajata legal sau ca imi vor fi platite cotizatiile, sau ca-mi voi primi salariul?
Buna ziua!
Am 26 de ani. Vreau sa-mi schimb numele de familie. Adica, nu mai vreau sa utilizez numele de familie al tatalui meu, ci as vrea sa-l preiau pe cel al mamei mele. Parintii sunt divortati.
Se poate face lucrul acesta?
Care e procedura?
Cam cat dureaza?
Buna ziua!
Firma la care lucrez nu elibereaza fluturasi de salariu, cu toate ca e o firma multinationala. Nici macar statele de plata nu ni se dau la semnat.
Prin urmare, niciodata nu stiu cum calculeaza salariul sau daca am vreo contributie platita la stat.
Ca sa nu mai zic de faptul ca la interviu ni s-a promis un anumit salariu in mana, insa nu am primit niciodata salariul promis.
Firmele nu sunt cumva obligate sa inmaneze salariatilor fluturasi de salariu?
Nu exista vreun articol in Codul Muncii care sa ii oblige pe angajatori sa faca lucrul asta?
Multumesc!
Discuție PFA
Observ ca sunt din ce in ce mai multe firme in Romania care ii obliga pe angajati sa-si infiinteze PFA (ex. saloanele de infrumusetare, firmele de asigurari, call center-ele, birourile de traduceri, firmele de contabilitate...)?
De ce?
Care sunt (dez)avantajele unui PFA, atat pentru angajat, cat si pentru angajator?
Discuție Ajutor somaj
Buna ziua! Pe cuponul de somaj apar niste cuvinte prescurtate, dar nu stiu ce inseamna. Spre exemplu, pe cuponul meu scrie:
Aj. somaj = 375
C.M.
Drept restant. = 488
Ret. = 488
Compen.
Total drepturi = 375
Ce inseamna cuvintele prescurtate si care e valoare ajutorului de somaj pe care trebuia s-o incasez: 375 lei sau 488 lei ?
Multumesc!
Buna ziua! Am 25 de ani. Parintii mei au divortat in 2009 (eu si fratele meu eram deja majori), dar nu au facut partajul. In prezent locuim cu totii (eu, fratele, meu si parintii) in aceeasi casa (casa parinteasca; fiecare are camera proprie; doar baia si bucataria sunt la comun). Problema cea mai grava este ca tatal meu e dependent de alcool (asa a fost toata viata lui, din tinerete pana in prezent; de aceea, mama a divortat de el), bea tot timpul si face scandal, ne ameninta mereu ca ne da pe toti afara din casa, ca ne omoara si, efectiv, ne tine intr-un stres continuu. Pe masura ce inainteaza in varsta, bea din ce in ce mai mult si are probleme psihice. De muncit nu vrea sa munceasca. Banii de somaj ii da pe bautura. Eventual, ne cere noua bani, prin amenintare. Eu, personal, am ajuns sa sufar de insomnie, sa am stari de anxietate, atacuri de panica din cauza stresului provocat de tatal meu. Mama mea a facut tot timpul plangeri la politie, bineinteles nu s-a rezolvat nimic. Atat timp cat tatal meu plateste amenda, totul e in regula, d.p.d.v. legal. Exista vreo posibilitate sa-l dam afara din casa; sau sa-i punem vreo interdictie, astfel incat sa nu se mai apropie de noi si sa nu ne mai ameninte; sau sa-l obligam sa se inscrie la o clinica de dezalcoolizare? Efectiv, nu mai putem trai asa! Multumesc!
Discuție demisie
Am semnat un contract de munca pe perioada determinata (2 luni) si am lucrat 3 saptamani. Trebuie dat vreun preaviz daca vreau sa demisionez?
Sau daca firma vrea sa ma concedieze, poate face acest lucru fara sa imi dea vreun preaviz?
Buna ziua! Locuiesc la iesirea din oras, intr-o zona cu case, vile, dar si depozite, en-gross-uri. De fiecare data cand vreau sa ma duc la Hypermarketul din apropiere trebuie sa trec pe langa un depozit cu materiale de constructii al unei firme de renume national, iar angajatii acestei firme ma fluiera si imi adreseaza injurii. Acest lucru li se intampla tuturor persoanelor de sex feminin care trec prin fata acestui depozit. Se poate face vreo reclamatie/plangere la politie referitoare la acest lucru? Exista vreo lege/articol referitoare/referitor la agresiunea/hartuirea de acest fel? Daca da, imi puteti spune care este acea lege/acel articol? As vrea sa-i determin pe acei angajati sa isi schimbe comportamentul misogin si lipsit de bun-simt. Stiu ca in tarile occidentale (civilizate) se dau amenzi foarte mari sau chiar se face inchisoare pentru faptele acestea. Multumesc!
acum 8 ani de zile, cand am implinit varsta de 14 ani, mi-am facut C.I.
dar cand mi-am ridicat C.I. am constatat ca nu era laminata cum trebuie (era desprinsa foaia laminata la unul din colturi), iar poza nu e clara, nu prea mi se disting trasaturile faciale, din cauza faptului ca e prea deschisa/luminoasa.
din aceasta cauza, tot timpul am avut probleme, in sensul ca lumea crede ca C.I. este falsa, cand, de fapt asa am primit-o, asa mi-a fost eliberata de catre cei de la Evidenta Populatiei.
eu ce pot face in acest caz?
as dori sa dau in judecata Serviciul de Evidenta Populatiei, pentru ca sunt niste incompetenti!
dar cred ca e prea tarziu...si nici nu am cum sa dovedesc faptul ca asa mi-a fost eliberat C.I., din moment ce au trecut deja 8 ani de la emitere...
Va multumesc tare mult pentru ajutor! O zi buna!